Szczepienia na COVID-19: Czy można brać lek przeciwbólowy przed lub po szczepieniu?

Leki przeciwbólowe Fot. Pixabay

Czy można brać lek przeciwbólowy przed i po szczepieniu na COVID-19? Jeśli tak, to jaki? Dowiedz się też, jak poradzić sobie z NOP bez użycia lekarstw.

Wiele osób, które chce poddać się szczepieniu na COVID-19 obawia się niepożądanych odczynów poszczepiennych i zastanawia się na przykład nad tym, czy nie wziąć profilaktycznie leku przeciwbólowego. Jednak trzeba być z tym bardzo ostrożnym. Wyjaśniamy, jakie zachodzą relacje między określonymi lekami przeciwbólowymi a szczepionkami na koronawirusa.

Zobacz też: Szczepionka AstraZeneca: niepożądane odczyny poszczepienne

Jak działa szczepionka

Zasada działania szczepionek polega na „oszukaniu” naszego organizmu, żeby myślał, że ma wirusa i włączył system obronny przeciwko niemu. Takie działanie organizmu może się objawiać bólem ramienia, gorączką, bólem głowy, bólem mięśni albo innymi tego typu czasowymi objawami. Nie jest to nic niezwykłego po zaszczepieniu i nie należy się niepokoić opisanymi objawami, jeśli wystąpią u nas po zastrzyku.

„Te objawy oznaczają, że nasz system immunologiczny się rozbudza i szczepionka działa” – wyjaśnia dr Rochelle Walensky – dyrektorka Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Nawet jeśli więc pojawią się u nas NOP, to nie powinniśmy się tego obawiać – to znak, że szczepionka wykonuje swoje zadanie i organizm uczy się walki z wirusem. Oczywiście, jest to nieprzyjemne, ale te objawy wkrótce ustąpią, za to zyskamy większą odporność.

Czytaj: Koronawirus: Aspiryna pomaga?

Lepiej nie brać leków przeciwbólowych

Lekarze są zgodni co do tego, że najlepiej unikać brania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ) przed i po szczepieniu na COVID-19. Niektóre tego typu leki mogą bowiem zakłócać podstawowe działanie szczepionki, czyli wytworzenie odpowiedzi naszego systemu immunologicznego. Wiadomo na przykład, że środki przeciwbólowe mogą obniżyć skuteczność szczepionek na grypę. Co do COVID-19 jeszcze niewiele na ten temat wiadomo, ale nie można tego całkowicie wykluczyć.

Dlatego na wszelki wypadek lepiej nie brać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przed i po zastrzyku.

Jakich środków przeciwbólowych unikać?

Oczywiście są również osoby, które regularnie przyjmują tego typu lekarstwa. Nie powinny one natychmiast przerywać ich przyjmowania – powinny się wcześniej skonsultować z lekarzem. Jeśli już musimy brać środki przeciwbólowe, to pamiętajmy, których w kontekście szczepień lepiej unikać.

Przed i po szczepieniu lepiej unikać środków zawierających ibuprofen (np. Ibuprom, Ibufen, Ibum, Nurofen czy Ibuprofen), kwas acetylosalicylowy i naproksen, bo mogą one teoretycznie wpłynąć na odpowiedź immunologiczną naszego organizmu i obniżyć produkcję przeciwciał.

Warto przeczytać: O czym pamiętać przed szczepieniem przeciw COVID-19

Jakie środki przeciwbólowe można przyjmować?

Jeśli już musimy, to lepiej przyjmować określone leki przeciwbólowe. Lekarze dopuszczają stosowanie środków zawierających paracetamol (np. Apap, Gripex albo Panadol). Tego typu lekarstwa mają najmniejszy wpływ na nasz układ immunologiczny.

Najlepiej jednak w miarę możliwości powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek środków przeciwbólowych przed i po otrzymaniu szczepionki, o ile po konsultacjach lekarz nie zaleci inaczej.

„Jeśli nie musisz ich brać, to nie bierz” – zaleca Jonathan Watanabe, farmaceuta z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jak poradzić sobie z NOP bez leków przeciwbólowych?

Jeśli otrzymamy szczepionkę i wystąpią u nas niepożądane odczyny poszczepienne, które będą dla nas uciążliwe, to można sobie z nimi poradzić nawet bez środków przeciwbólowych.

CDC zaleca, żeby przykładać zimne kompresy w bolące miejsce na ramieniu i ćwiczyć bolącą rękę. Jeśli wystąpi u nas gorączka, pijmy dużo płynów, starajmy się nosić lekkie i przewiewne ubrania. (Jeśli gorączka jest wysoka, to można zażyć Paracetamol).

Jeśli zaczerwienienie i obrzęk na ramieniu będą się nasilać po jednym dniu, albo jeśli inne objawy będą się utrzymywać dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem – radzi CDC.

Sprawdź też: Listy punktów szczepień w polskich miastach

Szczepienie na COVID-19 a leki przeciwbólowe - o czym pamiętać

Jakich leków lepiej nie brać przed i po szczepieniu na COVID-19?

Przed i po szczepieniu lepiej unikać środków zawierających ibuprofen (np. Ibuprom, Ibufen, Ibum, Nurofen czy Ibuprofen), kwas acetylosalicylowy i naproksen.

Jakie leki przeciwbólowe można brać przed i po szczepieniu na COVID-19?

Lekarze dopuszczają stosowanie środków zawierających paracetamol (np. Apap, Gripex albo Panadol). Tego typu lekarstwa mają najmniejszy wpływ na nasz układ immunologiczny.

Jak radzić sobie z NOP bez leków przeciwbólowych?

Przykładaj zimne kompresy w bolące miejsce na ramieniu i ćwicz bolącą rękę. Jeśli wystąpi u ciebie gorączka, pij dużo płynów i staraj się nosić lekkie i przewiewne ubrania.

Powiązane

Ćwiczenie wspomaga myślenie?

Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować

Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, czynniki ryzyka

1 komentarz

Telimena 26 lipca 2021 - 18:48
Tylko po co leki przeciwbólowe przed szczepieniem?? Po szczepieniu najlepsze co można zrobić to nasmarować rękę jakimś żelem do tego przeznaczonym np. Calendeel. No chyba że pojawi się gorączka to wtedy zrozumiałym jest zastosowanie leku przeciwgorączkowego.
Dodaj komentarz