Symbole adwentu – jakie są i jakie mają znaczenie? [Wyjaśniamy]

Dowiedz się, jakie są zwyczaje adwentowe oraz poznaj najpopularniejsze symbole tego niezwykłego okresu poprzedzającego Boże Narodzenie.

Im bliżej końca listopada, tym więcej osób zastanawia się nad tym, jak dobrze przeżyć Adwent. Wielu zastanawia się na przykład, czy w Adwent można imprezować albo jakie są zwyczaje adwentowe. Poniżej opisujemy zarówno zwyczaje, jak i symbole tego okresu.

Roratka – świeca roratnia

Roratka symbolizuje Maryję, która niesie światu Chrystusa. To również symbol chrześcijanina, w którym wosk symbolizuje ciało, knot – dusze a płomień – światło Ducha Świętego obecne w ludzkiej duszy. Jest to dodatkowa świeca, zapalana podczas rorat, w trakcie hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. W niektórych domach tę świecę umieszcza się na ołtarzyku w domu, na przykład przy figurce lub obrazie Matki Boskiej.

Lampion

Podobnie jak roratki, lampiony adwentowe również rozświetlają grudniowy mrok. Są symbolem dobrych uczynków w tym okresie, a także wskazują Chrystusowi drogę do naszych serc. Zapala się je w trakcie pierwszej części Mszy Świętej Roratniej, kiedy to w kościele gasi się światło a wnętrze świątyni rozświetlają jedynie lampiony. Kiedyś lampiony adwentowe dzieci zapalały po drodze do kościoła, by oświetlać sobie drogę na mszę.

Wieniec adwentowy

Zwyczajowo robiony z gałązek sosnowych lub choinkowych, kładziony jest w kościele a następnie umieszczane są na nim cztery świece, które symbolizują cztery niedziele Adwentu: 1. świeca to symbol przebaczenia, 2. to symbol wiary, 3. – radości a 4. – nadziei. Świece zapalane są w kolejne niedziele a ich światło ma nieść wszystkim wiernym nadzieję oraz światłości Jezusa. Zieleń gałązek tworzących wieniec symbolizuje życie, natomiast jego okrągły kształt to odniesienie do Boga, który nie ma początku ani końca, a także do wiecznego życia Chrystusa.

Kalendarz adwentowy

Bardzo popularny, nie tylko w polskich domach. Odlicza on dni do przyjścia Bożego Narodzenia i każde jego okienko symbolizuje jeden dzień. Istnieje niezliczona liczba rodzajów kalendarzy adwentowych – najpopularniejsze wśród dzieci są czekoladowe – każdy dzień to jedna czekoladka. Kalendarz adwentowy kończy się na Wigilii 24 grudnia.

Wędrująca figura Matki Bożej

Popularny w Polsce zwyczaj, który jak wiele innych tradycji bożonarodzeniowych trafił do naszego kraju z Niemiec. Jego istotą jest przyjmowanie figurki Matki Boskiej przez dziecko, którego serduszko z wypisanymi dobrymi uczynkami z poprzedniego dnia zostanie wylosowane. Losowanie odbywa się po roratach. Z reguły figurkę przyjmuje się na jeden dzień, w którym cała rodzina w domu wspólnie się modli i śpiewa pieśni adwentowe.

Zwyczaje adwentowe

Najpopularniejszym zwyczajem adwentowym do dziś pozostają roraty, czyli Msze Święte, które sprawuje się ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ich nazwa pochodzi od „Rorate coeli” („Niebiosa rosę spuśćcie”) – pierwszych słów antyfony na wejście. Innym – mniej popularnym – zwyczajem jest wspólne śpiewanie pieśni adwentowych przy rodzinnym stole. Wspólne śpiewanie lub wieczorna modlitwa są też świetnym sposobem na zbliżenie się członków rodziny. Przed laty popularnym na wsiach zwyczajem było chodzenie przez dziewczęta na prządki po domach. Darto wówczas pierze oraz przędzono tkaniny oraz przygotowywano rozmaite ozdoby choinkowe. Często było to połączone ze wspólnymi śpiewami oraz dzieleniem się opowieściami. Dawniej na Mazowszu i Podlasiu przed roratami grywano na ligawkach – wiejskim instrumencie dętym, który miał przywodzić na myśl archanielskie trąby.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi