Sukulenty – jak o nie dbać

Sukulenty - jak dbać/ fot. Angèle Kamp unsplash.com

Sukulenty to rośliny, które będą ozdobą każdego domu. Są efektowne i niewymagające. Zobacz, jak je pielęgnować

Zacznijmy od początku. Sukulenty występują najczęściej na obszarach pustynnych, ale spotykane są również w innych strefach klimatycznych (choć rzadko w Australii i w rejonach chłodnych). Dominują wśród nich rośliny dwuliścienne, zwykle rośliny zielne, rzadko drzewa. Wiele gatunków uprawia się jako rośliny ozdobne.

Dużą zaletą tych roślin jest ich zdolność do przystosowania się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Posiadają one zdolność magazynowania wody w łodygach, liściach lub korzeniach. Dzięki zredukowanej ilości włókien oraz tkance zdrewniałej mogą wchłonąć duże ilości wody.

Sukulenty w domu

Najlepiej będą czuły się, jeśli umieścimy je w widnym miejscu. Podczas okresu wzrostu (wiosną i latem) należy zadbać o to, aby były dobrze nasłonecznione i wystawione na wysoką temperaturę. Natomiast w okresie wegetacji (jesienią i zimą) najlepiej przenieść rośliny w chłodniejsze, ale nadal widne miejsce.

Dbając o te rośliny warto przede wszystkim pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Wiosną i latem sukulenty podlewa się zazwyczaj 1-2 w tygodniu, a zimą wystarczy 1 w miesiącu. Rośliny te lubią także zraszanie.

Ważne pamiętać, że odpowiednia do spryskiwania (podobnie jak do podlewania) jest wyłącznie woda o kwaśnym odczynie, np. deszczówka lub przegotowana kranówka. Zraszanie powinno być sporadycznie (najlepiej nocą lub wczesnym rankiem).

Sukulenty będą również bardzo wdzięczne za lekkie, przepuszczalne podłoże, które zapewnia szybkie odprowadzanie nadmiaru wody, chroniąc korzenie rośliny przed gniciem. 

Ponadto warto również pamiętać o wzmocnieniu ich latem odpowiednim nawozem. Sukulenty w naturze rosną w ziemi ubogiej w próchnicę, ale bogatej w związki mineralne.  Natomiast składniki odżywcze pobierają głównie w porach deszczowych. 

Dlatego wystarczy jedynie odrobina wody, aby rośliny wraz z nią otrzymały niezbędną ilość nawozu. 

WAŻNE: 

  • nie należy nawozić sukulentów w okresie ich spoczynku (jesienią i zimą)
  • od wiosny do końca lata można nawozić je odżywkami dla sukulentów i kaktusów lub nawozami o zmniejszonej dawce azotu
  • nie zaleca się nawozić sukulentów przynajmniej do dwóch miesięcy po przesadzeniu

Zobacz też:

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego

1 komentarz

Storczyk – gdzie postawić? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 15 października 2021 - 16:43
[…] Porady […]
Dodaj komentarz