Suchy prowiant na wyjazd – jak się przygotować?

Suchy prowiant to ważna rzecz. Fot, Pixabay

Czy to wycieczka, czy biwak, czy po prostu dłuższa podróż, warto przygotować suchy prowiant na wyjazd. Sprawdź nasze sposoby na jedzenie w trasie.

Suchy prowiant kiedyś a dziś

Kiedyś w skład suchego prowiantu obowiązkowo wchodziły kanapki, jajka na twardo, pomidory i często kiełbasy do pogryzania oraz herbata w butelce czy termosie. Takie zaopatrzenie skutecznie zwalczało głód, ale było też uprzykrzeniem dla współpasażerów na przykład w pociągu. Jajka i kiełbasa wydzielały nie dla wszystkich przyjemny zapach, a gryzione pomidory sikały sokiem na prawo i lewo. Dziś pojęcie suchego prowiantu nieco się poszerzyło – są pakowane przekąski, sałatki, orzeszki czy całe dania na zimno. W sensie ścisłym suchy prowiant to jedzenie, które nie wymaga przyrządzania ani gotowania – czyli sucharki, puszki, owoce. W codziennym życiu nazywamy tak po prostu jedzenie na podróż.

Suchy prowiant do samochodu.

Jeśli wybieramy się w podróż własnym samochodem, możemy zabrać do niego wiele rzeczy. Jako suchy prowiant na wyjazd sprawdzą się tu przekąski typu batony, kabanosy, suszone owoce, bakalie, orzeszki, paluszki czy ciastka a w wersji zdrowszej – wafle ryżowe. Mogą to być też kanapki ale najlepiej z czymś, co nie zamieni ich w papkę – czyli z suchą kiełbasą czy twardym serem. Warzywa i sosy spowodują, że kanapki zmiękną, lepiej zabrać je oddzielnie. Dobrym pomysłem są też owoce i kawa w termosie. Można też wcześniej przygotować sobie lunch box – czyli pudełko z przekąską na zimno, na przykład kasza z warzywami, pokrojone warzywa i owoce, ryż z dodatkami. Jeśli udajemy się w dłuższą podróż warto pomyśleć o przenośnej lodówce, wtedy nasze kanapki i warzywa będą świeższe.

Pociąg – co przekąsić?

Tu pilnujmy, żeby nasze potrawy nie stały się zmorą dla współpasażerów. Lepiej zrezygnować z jajek, kiełbas, kanapek z cebulą, rybą czy nawet kiszonym ogórkiem. Jeśli kanapki – to z białym czy żółtym twardym serem. Można też zabrać batony z ziaren, czekoladę, orzechy czy suszone owoce a także owoce świeże typu jabłka, gruszki czy banany. Sprawdzą się wafle ryżowe, zdrowe przekąski dostępne w sklepach, chrupki, ciastka czy na przykład pokrojone wcześniej ogórki zielone lub papryka w pudełku. Żelki, cukierki czy wafle też będą dobrym pomysłem.

Suchy prowiant na biwak

Suchy prowiant na biwak to zupełnie inna sprawa. Spędzimy pod namiotem co najmniej jedną noc, może być daleko do sklepu. Co pakujemy? Na pewno puszki z mięsem i rybą, dania instant, dania gotowe, chleb i wafle zbożowe. Warzywa w puszkach, konserwy, pasztety, a także masło, herbatę i kawę. Nasz prowiant musimy też dopasować do warunków, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy korzystać z kuchenki, grilla, czajnika elektrycznego czy ogniska. W zależności od tego kompletujemy aprowizację.

Samolot – jakie jedzenie można wziąć na pokład?

Zanim wejdziemy na pokład samolotu sprawdźmy na stronach linii lotniczych, jakie produkty można wziąć do bagażu podręcznego, gdyż przepisy poszczególnych linii mogą się różnić. Ogólna zasada jest taka, że można wnosić jedzenie stałe typu kanapki, ciasta domowe, ciastka, chrupki, chipsy, batony, czekolady, orzechy. Większy problem jest z płynami i wszystkim, co nie ma stałej konsystencji typu dżemy czy miody w słoikach, bo dotyczą ich takie same obostrzenia jak innych płynów. Oznacza to, że pojemnik z dżemem przekraczający objętość 100 ml może zostać skonfiskowany. Warto też zapoznać się z przepisami celnymi kraju, do którego jedziemy. Do niektórych rejonów nie wolno przewozić produktów pochodzenia zwierzęcego lub owoców.

ZOBACZ TEŻ:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Powiązane

„Ślub od pierwszego wejrzenia” – sezon 8 odc. 5

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

1 comment

Lista rzeczy na wyjazd nad morze – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 21 kwietnia 2022 - 06:50
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz