Storczyk – gdzie postawić?

Storczyk - gdzie postawić/fot. María Ten unsplash.com

Storczyk to jeden z najefektowniejszych kwiatów doniczkowych. Sprawdź, jakie miejsce dla niego wybrać.

Zacznijmy od tego, że storczyk nie tylko pięknie wygląda, ale ma też właściwości prozdrowotne. Większość z nas zachwyca się jego kolorem i kształtem, ale powinniśmy docenić również jego wyjątkowe umiejętności.

Najpopularniejsza odmianą w Polsce jest falenopsis. Występuje w wielu kolorach: kremowych, fioletowych czy białych. W sprzedaży można też spotkać falenopsisa  o kwiatach wielokolorowych lub nakrapianych. Storczyk kwitnie wiosną i bardzo często ponownie jesienią. Warto zaznaczyć, że kwiaty utrzymują się długo i nie tracą koloru, a po przekwitnięciu można je obcinać.

Storczyk na zdrowy sen

Wydaje się, że tak efektowny kwiat najlepiej będzie prezentował się w salonie. Jednak najlepiej jest umieścić storczyka… w sypialni. Jako jedna z nielicznych roślin, storczyk produkuje tlen również w nocy, co sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest dobrze natlenione. Ma to niebagatelny wpływ na jakość naszego snu. Warto również dodać, że storczyk jest naturalną maszyną do oczyszczania powietrza. Przyda się zwłaszcza w sezonie smogowym.

Zobacz również:

Jak podlewać?

Sprawa jest trochę skomplikowana. Storczyków nie podlewamy bowiem tak jak większości kwiatów. W naturze rośliny te rosną na pniach i konarach drzew, dlatego uprawiając je w domu powinniśmy zapewnić im przepuszczalne podłoże złożone m.in. z kory.

Podlewanie storczyka odbywa się tak:

Doniczkę (z dziurkami) wypełnioną korą i korzeniami, zanurzamy w misce z wodą. Pozostawiamy ją na 20-30 min, aż swobodnie wchłonie wodę. Następnie wyjmujemy roślinę z wody, czekamy, aż resztki wody z korzeni odsiąkną i przekładamy z powrotem do osłonki. 

Storczyki w okresie wegetacji (czyli od kwietnia do września) warto odżywiać. Co dwa tygodnie przy okazji podlewania dodajemy do wody specjalny nawóz do storczyków lub inny przeznaczony dla roślin kwitnących. W okresie spoczynku (od listopada do lutego) nawozów nie stosuje się wcale lub jedynie niewielką dawkę raz w miesiącu.

Powiązane

Darmowe testy na covid w aptekach – spis punktów w Warszawie

Darmowe testy na covid w aptekach – wyszukiwarka i spis aptek

Long COVID: Kogo dotyka? Jakie są czynniki ryzyka?