Stopa cukrzycowa w liczbach

Stopa cukrzycowa pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy. Fot. Pxfuel.com

Ewa Podolska podaje liczby, które zaskakują. Jak często amputowane są kończyny z powodu stopy cukrzycowej? Czy można uniknąć utraty nogi?

Niemal co piąty chory na cukrzycę w Polsce ma amputowaną kończynę

Co 20 sekund na świecie jest amputowana kończyna z powodu cukrzycy. Na 1000 osób chorych w Polsce 178 osób ma amputowaną kończynę, a połowa z nich ma mieć powtórną operację po trzech latach. Co to znaczy? Że tnie się dalej. Życie człowieka skraca się.

Dlaczego w stopie cukrzycowej postępuje martwica

Najgorsze jest, że stopy są niedostatecznie ukrwione, to utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń. Postępuje martwica. Ale też ulega zniszczeniu struktura kości i stawów. No i rzecz prowadzi do zdeformowania stopy, co uniemożliwia chodzenie. Jak tego uniknąć?

Jak uniknąć amputacji?

Stopa cukrzycowa pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy. Ale często pierwsze objawy na stopach są objawem tego, że mamy cukrzycę.

Wycena leczenia stopy cukrzycowej

Stopę cukrzycową należy leczyć. Jest to bardzo specjalistyczne leczenie owrzodzeń. Najgorsze jest to, że u nas leczenie stopy cukrzycowej jest niżej wycenione niż amputacja nogi, niż amputacja stopy. Mówiąc brutalnie, bardziej opłaca się uciąć stopę, niż leczyć owrzodzenia i tak zniszczonej kończynę.

Przeczytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?