Środa: mecz Polska-Argentyna [Scenariusze, o której i gdzie oglądać]

Środa: mecz Polska-Argentyna Fot. Timothy Tan/'Unsplash

Sprawdź, kiedy będzie mecz Polska-Argentyna, po którym będziemy wiedzieli, czy nasi piłkarze wyjdą z grupy na piłkarskich MŚ w Katarze. Przedstawiamy też sytuację w Grupie C oraz wyjaśniamy, co musi się stać, żeby Polska awansowała do fazy pucharowej.

Po dwóch meczach rozegranych na Mundialu w Katarze reprezentacja Polski znalazła się – wbrew wielu obawom – w bardzo komfortowym położeniu. Poniżej wyjaśniamy, co musi się stać, żeby nasi gracze awansowali do dalszych rozgrywek i wyszli z grupy.

O której mecz Polska-Argentyna w środę

Ostatnie mecze grupy C zostaną rozegrane w środę 30 listopada. Trzecie mecze grupowe rozgrywane są równocześnie o tej samej porze, na dwóch różnych stadionach. Polacy zagrają z Argentyńczykami w środę o godz. 20:00. W tym samym czasie rozgrywany będzie mecz Arabii Saudyjskiej z Meksykiem. Oba mecze będą transmitowane na antenie TVP1 (Polska-Argentyna) i TVP2 (Arabia Saudyjska-Meksyk).

Co decyduje o wyjściu z grupy MŚ – zasady awansu do dalszych gier

Oczywiście najważniejsza w tym przypadku jest liczba zdobytych punktów. Maksymalnie każda drużyna może w trzech meczach zdobyć 9 punktów (za 3 zwycięstwa). Ile zespołów wychodzi z grupy na mundialu? Do dalszej fazy rozgrywek z każdej grupy awansują 2 drużyny. Łącznie z mundialowych grup awansuje 16 z 32 zespołów. Co się jednak dzieje, gdy reprezentacje mają taką samą liczbę punktów? Wówczas pod uwagę brane są kolejne czynniki:

  1. bilans bramkowy zespołu (gole strzelone-gole stracone);
  2. liczba zdobytych bramek;
  3. jeśli dwie drużyny mają taką same liczbę punktów i bilans bramkowy, to o awansie decyduje wynik bezpośredniego spotkania obu zespołów;
  4. jeśli powyższe nie daje rozstrzygnięcia, to wówczas liczy się klasyfikacja fair play, czyli to, który zespół ma mniej żółtych i czerwonych kartek na koncie.

Grupa C – tabela

Polska na MŚ w Katarze znalazła się w Grupie C, razem z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. Po dwóch rozegranych kolejkach podopieczni Czesława Michniewicza zajmują pierwsze miejsce w tabeli Grupy C. Zgromadzili już 4 punkty, po remisie 0:0 z Meksykiem oraz zwycięstwie 2:0 z Arabią Saudyjską. Obecnie sytuacja w tabeli przedstawia się następująco:

Tabela Grupy C
Mecze rozegraneMecze wygraneRemisyPorażkiBramki zdobyteBramki straconeRóżnica bramekPUNKTY
1. POLSKA211224
2. Argentyna2113213
3. Arabia Saudyjska21123-13
4. Meksyk2113-21

Scenariusze wyjścia z grupy

Ze wszystkich zespołów Grupy C Polacy są w najbardziej komfortowej sytuacji. Przy odpowiedniej dozie szczęścia naszym piłkarzom uda się wyjść, nawet jeśli w ostatnim meczu grupowym przegramy z Argentyną. Wówczas muszą jednak zajść określone okoliczności, na które nie będziemy mieli wpływu. Poniżej wyjaśniamy, czy Polska ma szanse na wyjście z grupy w rozmaitych wariantach rozwoju sytuacji w ostatniej kolejce rozgrywek grupowych Mundialu:

  1. Zwycięstwo z Argentyną. To najprostszy i wymarzony dla nas scenariusz: wygrana w trzecim meczu, niezależnie od ilości strzelonych bramek, da nam automatyczny awans do fazy pucharowej.
  2. Remis z Argentyną. Tak samo jak w pierwszym przypadku oznacza to dla naszych piłkarzy automatyczny awans, również niezależnie od liczby bramek w meczu.
  3. Przegrana z Argentyną oraz zwycięstwo Meksyku z Arabią Saudyjską. Wówczas o tym, czy Polacy graliby dalej będzie decydować bilans bramek: w zależności od niego awansowałaby Polska lub Meksyk.
  4. Przegrana z Argentyną oraz zwycięstwo Arabii Saudyjskiej w meczu z Meksykiem. Gdyby do tego doszło, to Polska nie ma szans na wyjście z grupy MŚ: dalej awansowałyby Argentyna oraz Arabia Saudyjska (oba zespoły miałyby po 6 punktów, a Polska tylko 4).
  5. Przegrana z Argentyną oraz remis Arabii Saudyjskiej i Meksyku. Wtedy znowu o awansie decydowałby bilans bramek – w zależności od niego awansuje Polska lub Arabia Saudyjska.

Zobacz też:

Powiązane

Wyniki Lotto 3.02.2023, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Faworki, czyli chrust – XIX-wieczny przepis krok po kroku

Pączki od Bliklego na Tłusty Czwartek [Galeria zdjęć z PRL-u]