Sprzątanie i astma: ostrożnie z dezynfekcją

Zbyt częste i dokładne sprzątanie i dezynfekcja mogą prowadzić do pogłębienia się objawów astmy u chorych – twierdzą amerykańscy naukowcy. Dowiedz się więcej.

Z powodu pandemii koronawirusa wielu z nas wzięło się za częstsze sprzątanie i dezynfekcję domów, w których uwięził nas COVID-19. Jednak nowe badania wskazują, że zbyt mocne porządki mogą prowadzić do pogłębienia się objawów astmy u osób cierpiących na tę chorobę.

„Częstsze czyszczenie, odkurzanie i odkażanie pomieszczeń, w których spędzamy coraz więcej czasu, może narazić chorych na astmę na więcej czynników powodujących zaostrzenie objawów choroby” – uważa szef badaczy, prof. nadzwyczajny Kamal Eldeirawi z Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Czytaj też: Jestem ozdrowieńcem – jak powinienem się zachowywać?

Jak wyjaśnił prof. Eldeirawi w opisie badania opublikowanego w piśmie „Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice”, „to zagadnienie sprawiło, że postanowiliśmy się przyjrzeć wpływowi środków dezynfekcyjnych na astmatyków”.

W ramach tego badania naukowcy przeprowadzili w okresie od maja do września 2020 roku internetową sondę wśród 795 osób cierpiących na astmę. Okazało się, że odnotowano więcej zaostrzenia symptomów astmy u respondentów, którzy deklarowali użycie środków dezynfekcyjnych 5 lub więcej razy w tygodniu: większe o 128% dla chusteczek dezynfekcyjnych; 121% dla sprejów do dezynfekcji; 155% dla wybielaczy i środków na bazie wody oraz 89% dla pozostałych płynów.

Zobacz: Więcej ryb – mniej astmy?

Naukowcy nie analizowali danych dotyczących wizyt w ośrodkach zdrowia lub szpitalach, jednak prof. Eldeirawi zwraca uwagę, że duży odsetek respondentów twierdził, że doświadczał ataków astmy.

Co zamiast środków dezynfekcyjnych w domu dla astmatyków?

Autorzy badania sugerują, że zwiększone użytkowanie domowych środków dezynfekcyjnych może mieć wpływ na astmatyków i te osoby powinny skontaktować się ze swoimi lekarzami i spróbować w porozumieniu z nimi znaleźć alternatywę dla używanych aktualnie środków czyszczących. Mogą to być takie produkty jak:

  • ocet winny;
  • woda z kroplą środka do czyszczenia naczyń;
  • alkohol o stężeniu 70%;
  • nadtlenek wodoru.

Pełen wpływ pandemii koronawirusa na ludzi cierpiących na astmę wciąż pozostaje niezbadany, ale badania nad tym trwają w ośrodkach na całym świecie – mówi prof. Eldeirawi. Jego zespół będzie kontynuował prace, między innymi poprzez badania respondentów odnośnie ich objawów oraz kwesti użytkowania maseczek na twarz.

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.

Może Cię zaciekawić: Piecyki na drewno szkodzą zdrowiu

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi