Sposoby na upał – jak poradzić sobie z gorącem [14 porad]

Jak schłodzić się podczas upału? O czym pamiętać, by ochronić zdrowie swoje i najbliższych? Poznaj sposoby na poradzenie sobie z gorącą pogodą.

Upały wciąż dają się we znaki ludziom w całej Polsce. Tropikalny skwar niesie ze sobą mnóstwo zagrożeń: od wyczerpania cieplnego, po nawet zagrażające życiu udary cieplne. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszyć zagrożenia wynikające z ekstremalnych temperatur.

Noś odpowiednie ubrania

Jedną z podstawowych rzeczy, które możemy zrobić aby uchronić się przed gorącem, jest wybranie odpowiedniej garderoby: podczas upału noś lekkie, przewiewne i luźne ubrania o jasnych kolorach. Nie noś obcisłych ubrań, ponieważ utrudniają one ciału odparowanie potu ze skóry.

Przebywaj w chłodnych pomieszczeniach

Jeśli to możliwe, staraj się jak najdłużej przebywać w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach. Jeśli nie masz klimatyzacji w mieszkaniu, możesz udać się do klimatyzowanego obiektu użyteczności publicznej – np. biblioteki – i spędzić w nim więcej czasu. Kilka godzin w chłodnym pomieszczeniu pomoże obniżyć temperaturę twojego ciała.

Ochłodź swoje mieszkanie

Aby sprawić by mieszkanie, w którym przebywasz, było chłodniejsze, postaraj się jak najmniej używać kuchenki lub palników. Jedzenie możesz równie dobrze podgrzać w kuchence mikrofalowej, która nie podniesie temperatury w mieszkaniu tak jak kuchenka.

Zimny prysznic lepszy od wentylatora

Elektryczne wiatraki mogą dawać nam ulgę, jednak trzeba pamiętać, że jeśli temperatura wynosi powyżej 30 lub w okolicach 35ºC, to wiatraczki nie uchronią nas przed chorobami powodowanymi przez upał. Znacznie lepszym pomysłem na schłodzenie się jest wzięcie zimnego prysznica.

Ostrożnie planuj aktywność na powietrzu

Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu do momentów, kiedy jest najchłodniej, czyli rano lub wieczorem. Unikaj wysiłku fizycznego w okolicach południa, bo wtedy jest najgoręcej. Przebywając na zewnątrz odpoczywaj w zacienionych miejscach.

Smaruj się kremem, chroń głowę i oczy

Oparzenia słoneczne osłabiają możliwość organizmu do chłodzenia się i mogą również prowadzić do odwodnienia. Jeśli wychodzisz na dwór, chroń głowę przed słońcem za pomocą czapli lub kapelusza. Noś okulary przeciwsłoneczne, żeby chronić oczy. Korzystaj z kremu z filtrem zapewniającym wysoką ochronę (SPF 15 to absolutne minimum, jednak im wyższa liczba – tym lepiej). Smaruj się kremem pół godziny przed wyjściem na dwór i smaruj się też później, podczas przebywania na słońcu.

Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?

Szukaj kremów przeciwsłonecznych, które na etykiecie mają napisy typu „wysoka ochrona”, „broad spectrum”, „UVA/UVB protection” i mają jak najwyższą ochronę SFP – one chronią skórę najlepiej.

Nigdy nie zostawiaj ludzi i zwierząt w samochodach!

Nigdy nie zostawiaj nikogo – człowieka lub zwierzęcia – w zaparkowanym samochodzie, nawet jeśli szyby są uchylone! To częsta przyczyna śmierci spowodowanych upałem wśród dzieci. Wewnątrz zaparkowanego na słońcu auta temperatura rośnie o ponad 6-7ºC co 10 minut! Jest to niebezpieczne nawet, jeśli samochód jest w cieniu a szyby są uchylone – wówczas też nie należy nikogo w nim zostawiać.

Sposób na pamiętanie o dziecku w foteliku

Czasem w gorączce wyjazdowej lub pośpiechu może dojść do tragedii i pozostawienia małego dziecka zapiętego w foteliku. Aby do tego nie dopuścić można zastosować trik propagowany przez amerykańską agencję Centra Kontroli i Zapobiegania Chorbom (CDC):

  • aby pamiętać, że dziecko jest w aucie, trzymaj w foteliku pluszową zabawkę. Gdy umieszczasz dziecko w foteliku, pluszową zabawkę weź ze sobą na fotel kierowcy;
  • kiedy będziesz wysiadał z auta pluszowa zabawka przypomni ci o dziecku zapiętym w foteliku;
  • wyjmując dziecko z fotelika umieść na jego miejscu z powrotem pluszową zabawkę.

Unikaj gorących i ciężkich posiłków

Tego typu dania podnoszą temperaturę twojego ciała. Podczas upału lepiej jeść na zimno, na przykład takie posiłki jak pyszny chłodnik.

Nawadniaj się

Pij dużo wody, niezależnie od tego czy jesteś osobą aktywną, czy też nie. Nie czekaj, aż będziesz spragniony – pij wodę cały czas. UWAGA: jeśli z powodów zdrowotnych lub branych leków nie jesteś pewna lub pewien, ile możesz pić wody dziennie, poradź się swojego lekarza POZ.

Nie pij słodzonych napojów i alkoholu

Tylko wydaje się, że wysokosłodzone napoje i alkohol mogą dawać ulgę podczas upału. W rzeczywistości powodują one odwodnienie i należy ich unikać. Ponadto uważaj na zbyt mocno schłodzone napoje – mogą one powodować skurcze żołądka.

Uzupełniaj sól i minerały

Obfite pocenie się podczas upału powoduje wypłukiwanie z organizmu cennych soli i minerałów, których uzupełnianie jest niezbędne. Zawierają je sportowe napoje, jednak upewnij się, że możesz je pić: jeśli jesteś na diecie nisko solnej, masz cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi lub inną chorobę, skonsultuj się z lekarzem zanim sięgnisz po takie napoje lub po tabletki z solą.

Pamiętaj o pojeniu zwierząt

Zapewnij swoim zwierzętom domowym stały dostęp do świeżej, zimnej wody do picia. Miskę z wodą wystawiaj w zacienionym, chłodnym miejscu.

Czytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sposoby na poradzenie sobie z upałem - o czym pamiętać?

Czego nie nosić w upały?

Podczas upału noś lekkie, przewiewne i luźne ubrania o jasnych kolorach. Nie noś obcisłych ubrań, ponieważ utrudniają one ciału odparowanie potu ze skóry.

Dlaczego latem nie wolno zostawiać nikogo w samochodzie?

Wewnątrz zaparkowanego na słońcu auta temperatura rośnie o ponad 6-7ºC co 10 minut! Jest to niebezpieczne nawet, jeśli samochód jest w cieniu a szyby są uchylone.

Co pić podczas upałów, a czego nie?

Należy pić wodę. Z kolei tylko wydaje się, że wysokosłodzone napoje i alkohol mogą dawać ulgę podczas upału - w rzeczywistości powodują one odwodnienie i należy ich unikać.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi