Śniadanie w domu wpływa na stan psychiczny – badania

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia widziały już nasze babcie. Teraz naukowcy udowodnili, że śniadanie jedzone w domu wpływa na nasz stan psychiczny. Sprawdź, jak tego dowiedli.

Królewskie śniadanie

Nie od dziś panuje przekonanie, że jedzenie śniadań jest bardzo ważne, co uwzględniają najbardziej restrykcyjne diety. Hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu Castilla la Mancha postanowili sprawdzić, na ile jedzenie śniadań wśród dzieci wpływa na ich wyniki w nauce i szeroko pojęte zdrowie, również psychospołeczne. Mieli zamiar zbadać również, jakiego rodzaju pierwszy posiłek dnia wpływa na organizm najlepiej. Badanie dało dość zaskakujące wyniki.

Na czym polegało badanie?

W badaniu eksperci wzięli pod uwagę dane z Hiszpańskiego Badania Zdrowia, w którym rodzice lub opiekunowie wypowiadali się w ankietach na temat stanu psychicznego dzieci, ale również sposobu ich żywienia. Naukowcy przeanalizowali ponad 3,7 tys. ankiet dotyczących dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Miało to pomóc zmierzyć korelację między jedzeniem śniadań a stanem psychicznym dzieci.

Śniadanie w domu wpływa na stan psychiczny

Wnioski zaskoczyły naukowców o tyle, że okazało się, iż dzieci, które jadły śniadanie poza domem miały podobne wyniki w badaniu psychospołecznym jak te, które nie jadły śniadań wcale. Były bardziej zagrożone problemami emocjonalnymi, miały trudniejszy kontakt z rówieśnikami, problemy z zachowaniem, apatią lub nadpobudliwością.

Dlaczego śniadanie w domu wpływa na stan psychiczny?

Naukowcy nie zbadali tego do końca, ale mają dwie teorie. Pierwsza jest taka, że zaczynanie dnia posiłkiem jedzonym w bezpiecznym miejscu i wśród bliskich buduje pewność siebie i pomaga utrzymać wyższą samoocenę. Wpływa to bezpośrednio na stan emocjonalny dziecka. Druga z teorii mówi o tym, że byle jakie posiłki jedzone w biegu mają wpływ na stan psychofizyczny

Skład śniadania ma znaczenie

Naukowcy zauważyli też, że nie tylko miejsce, ale i składniki, z których składa się śniadanie wpływają na rozwój psychofizyczny dzieci. Podzielili produkty na 5 kategorii:

  • pieczywo, płatki, ciastka
  • kawa, herbata, mleko
  • owoce, soki
  • jajka, sery, szynka

Okazało się, że jedzenie produktów wysoko przetworzonych typu ciastka czy przetworzone wędliny ma przełożenie na słabsze funkcjonowanie dziecka. Natomiast te osoby, które jadły nabiał i płatki miały lepsze wyniki w ocenie zdrowia psychofizycznego. Warto więc zadbać o wspólne, pożywne śniadania spożywane w rodzinnym gronie.

ZOBACZ TEŻ:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi