Słowacja: co warto zobaczyć, atrakcje, zabytki » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Słowacja: co warto zobaczyć, atrakcje, zabytki

Stolica Słowacji, Bratysława. Fot. Martin Katler, Unsplash

Większości polskich turystów Słowacja natychmiast kojarzy się z Tatrami. Istotnie słowackie Tatry są cudowne, ale nasi południowi sąsiedzi mają do zaoferowania także wiele innych atrakcji.

Na Słowacji poza wspaniałymi górami znajdziemy także urokliwe zabytkowe miasteczka, średniowieczne zamki, piękne świątynie, fantastyczne aquaparki, winnice i inne atrakcje.

Bratysława – stolica Słowacji

Bratysława jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami – na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią. Miasto wyrosło z osady pod Zamkiem Bratysławskim położonym na szczycie wzgórza na brzegu Dunaju. Stolica Słowacji jest kameralnym miastem liczącym nieco ponad 400 tysięcy mieszkańców. Najlepiej zwiedzać je, spacerując po staromiejskich uliczkach. Do najciekawszych zabytków Bratysławy należą m.in.: secesyjny kościół św. Elżbiety zwany też niebieskim kościółkiem, gotycka katedra św. Marcina, gotycki ratusz – najstarszy w kraju, główny rynek z XVI-wieczną studnią i zabytkowymi budynkami oraz XVII-wieczna barokowa brama Michalska, jedyna ocalała wieża na miejskich murach stolicy Słowacji.

Zamek Spiski i Spiska Kapituła

Zamek Spiski to największy zabytkowy kompleks ruin zamkowych na Słowacji i jeden z największych w środkowej Europie. Zajmuje ponad 4 hektary powierzchni. Malownicze ruiny zamku wzniesionego na ponad 200-metrowej skale, do których droga wiedzie przez pachnące łąki, widoczne są z odległości wielu kilometrów. Nieopodal zamku położona jest Spiska Kapituła – siedziba biskupów Spiszu. Zachował się tu średniowieczny układ miejski z murami obronnymi, a także późnoromańska katedra św. Marcina z XIII wieku i późnobarokowy pałac biskupi.

Stare Miasto w Lewoczy

Lewocza jest niewielkim miasteczkiem położonym na Spiszu we wschodniej Słowacji. Ma kilkanaście tysięcy mieszkańców i bardzo dobrze zachowany średniowieczny układ urbanistyczny oraz liczne zabytkowe budowle. Do najważniejszych zabytków Lewoczy należy renesansowy ratusz, obok którego zachował się pręgierz w formie tzw. klatki hańby, a także gotycki kościół św. Jakuba z ołtarzem wykonanym przez Mistrza Pawła z Lewoczy oraz barokowe kościoły minorytów. Stare Miasto otaczają dobrze zachowane mury obronne z bramami Koszycką i Polską.

Spiska Sobota z zabytkowym rynkiem

Spiska Sobota jest obecnie dzielnicą Popradu, chociaż do XVIII w. była dobrze prosperującym miastem. Warto tu wpaść, na przykład spędzając urlop w pobliskich Tatrach. Dobrze zachowany średniowieczny rynek Spiskiej Soboty jest prawdziwą perełką. Zachowało się tu m.in. kilkadziesiąt renesansowych domów i gotycki kościół św. Jerzego.

Park Narodowy Słowacki Raj

Słowacki Raj to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Słowacji. Dla turystów pieszych wyznakowano ponad 300 km szlaków, a dla rowerzystów ok. 150 km tras. Doskonale wytyczone szlaki o różnym stopniu trudności wiodą po drabinach, klamrach czy wiszących mostkach ponad wąwozami i nad wodami rwącej górskiej rzeki. Do tego zapierające dech w piersiach widoki i satysfakcja z pokonanych kilometrów, trudności i własnej słabości.

Demianowska Jaskinia Wolności

Demianowska Jaskinia Wolności położona po północnej stronie Niżnych Tatr w Dolinie Demianowskiej obfituje w różnorodne formy krasowe, m.in. wodospady skalne, stalagmity i stalaktyty, a także perły jaskiniowe wielkości kulek grochu. Nacieki skalne dzięki obecności związków żelaza i manganu zabarwione są na różowo, żółto, fioletowo, czerwono, biało, ciemnozielono, szaro i czarno. Jaskinia ma ponad 8 kilometrów korytarzy, a do zwiedzania udostępnione są trasy o długości 1150 m lub 2150 m.

Tatralandia – największy aquapark na Słowacji

Nasi rodacy chętnie odwiedzają doskonale zorganizowane słowackie aquaparki z wodami termalnymi. Tatralandia jest największym z nich. Zlokalizowany w północnej Słowacji nieopodal Liptowskiego Mikułaszu jest czynny przez cały rok. Do dyspozycji gości jest tu 14 basenów termalnych, 28 zjeżdżalni oraz liczne sauny, masaże wodne i wiele innych atrakcji.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Powiązane

Wakacje w tych miejscach to zły pomysł. Okropne prognozy

Grecja – 10 najpiękniejszych wysp

Trasy rowerowe wzdłuż linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej

1 Komentarz

Szkocja – zabytki, miasta, atrakcje  – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 16 lutego 2022 - 10:17
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz