Sława Przybylska i „Krakowska kwiaciarka”

Sława Przybylska. Fot. NAC

„Krakowska kwiaciarka” jest jedną z wielu pięknych piosenek śpiewanych przez Sławę Przybylską. Słowa do tego utworu napisał Tadeusza Śliwiak, a muzykę skomponował Jerzy Gert.

Utwór „Krakowska kwiaciarka” w wykonaniu Sławy Przybylskiej został wydany w marcu 1960 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Do napisania tej piosenki twórców zainspirowały oczywiście krakowskie kwiaciarki, które są niewątpliwie jednym z symboli Krakowa obok tradycyjnych obwarzanków i dorożek.

Kwiaciarki i ich proste stoiska z kwiatami pojawiły się na rynku po przebudowie Sukiennic i wyburzeniu części kramów stojących przy Sukiennicach na placu Rynku w okolicach przełomu XIX i XX wieku. Przez dziesięciolecia na Rynku zmieniało się wiele, ale kwiaciarki wciąż na nim pozostały. Według tradycji krakowskie kwiaciarki co roku składają kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, obdarowują też bukietami ważnych gości miasta.

Sława Przybylska największe sukcesy odnosiła, śpiewając ballady romantyczne. Jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie, a w 1954 roku ukończyła handel zagraniczny w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Udzielała się artystycznie już w czasie studiów w Warszawie. Założyła tercet żeński Syrenki, a debiutowała jako solistka w Studenckim Teatrze Satyryków (STS-ie). Jako piosenkarka współpracowała też z kabaretem klubu studenckiego Stodoła. W 1957 r. Sława Przybylska odniosła pierwszy wielki sukces, zdobywając I miejsce w ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia. Uczyła się śpiewu u prof. Wandy Wermińskiej, a w 1958 roku została słuchaczką Studium Estradowego Polskiego Radia, w którym uczyła się interpretacji piosenki m.in. pod kierunkiem Jerzego Abratowskiego i Aleksandra Bardiniego.

Rozgłos zdobyła w 1958 r. piosenką „Pamiętasz, była jesień” w filmie Wojciecha Hasa „Pożegnania”. W 1960 wystąpiła w filmach „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka, śpiewając piosenkę Kriegsgefangenenpost, oraz „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Zaśpiewała także „Czerwone maki na Monte Casino” w filmie „Popiół i diament” Andrzej Wajdy.

Przeczytaj też:

Powiązane

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

Wyniki Lotto 13.08.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

1 komentarz

Ewa Demarczyk i nostalgiczny „Tomaszów” » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 8 września 2021 - 06:59
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz