Skóra pod oczami jest cienka i wrażliwa, dlatego potrzebuje specjalnego traktowania. Zobacz, jak odpowiednio o nią zadbać.
Przede wszystkim skóra pod oczami jest bardzo narażona na przesuszenie, ponieważ ma znikomą ilość gruczołów łojowych. Ponadto jest cieńsza i delikatniejsza od od skóry reszty twarzy. Nic więc dziwnego, że właśnie tam pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, nadmierna utrata wilgoci czy sińce.
Nie bez znaczenia jest fakt, że okolice oczu otacza zespół 22 mięśni odpowiedzialnych za ruchy powiek i chroniących gałkę oczną. Nic więc dziwnego, że skóra pod oczami jest tak bardzo podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych. Warto więc pamiętać, żeby zacząć o nią dbać jak najwcześniej.
Zobacz: Cera dojrzała – jak o nią zadbać?
Skóra pod oczami – zasady pielęgnacji
Zacznijmy od tego, że jest ona bardzo podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak przesuszone powietrze z powodu klimatyzacji, smog czy nadmierna ekspozycja na promienie UV. Wpływ na nią ma również nasz tryb życia. Skóra pod oczami będzie nam wdzięczna jeśli zadbamy o odpowiednią ilość snu, nawodnienie organizmu czy regularne ćwiczenia fizyczne (obniżające m.in. poziom stresu).
Ważnym elementem pielęgnacji są oczywiście odpowiednio dobrane kosmetyki. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy mamy do wyboru szereg naprawdę dobrych i niedrogich produktów. Warto jednak pamiętać, żeby do pielęgnacji skóry pod oczami stosować wyłącznie kosmetyki zatwierdzone przez specjalistów, dermatologów lub okulistów. Wiele produktów może bowiem powodować reakcje alergiczne, takie jak pieczenie i łzawienie oczu, a nawet podrażnić czy przesuszyć delikatną warstwę naskórka.
DEMAKIJAŻ
Podstawą jest codzienny demakijaż oczu. Zdecydowanie nie powinno się chodzić spać z pozostałością tuszu do rzęs czy cienia do powiek na twarzy. Demakijaż należy zrobić dokładnie, przed oczyszczeniem cery żelem do mycia twarzy. Najlepiej wybrać naturalny i delikatny, nie zawierający sztucznych barwników czy alkoholu, płyn micelarny. Pamiętajmy, że skóra pod oczami nie lubi szarpania, wcierania i generalnie inwazyjnego dotyku.
Zobacz: Oczyszczanie twarzy – o czym warto pamiętać
KREM
Warto jednak zastosować delikatny masaż, który można przeprowadzić podczas nakładania kremu. Palce prowadzimy od kącika wewnętrznego do zewnętrznego powieki górnej, a następnie od kącika zewnętrznego powieki górnej ku wewnętrznemu powieki dolnej. Dzięki temu wspomagamy odpływ limfy i minimalizujemy skłonność do obrzęków. Wybierając krem pod oczy warto sprawdzić jego skład. Pożądane substancje to m.in. witaminy A, C i E, kwas hialuronowy czy ceramidy. Co ważne, krem pod oczy warto zacząć stosować już po 20 roku życia, żeby odpowiednio wcześnie minimalizować oznaki starzenia się skóry.
KOMPRES
Na zmęczoną, szarą czy suchą skórę pod oczami warto zastosować kompresy. np. z hydrolatu z czystka, który wyrówna koloryt skóry, zmniejszy cienie i worki pod oczami i odświeży spojrzenie. Wystarczy zamoczyć wacik w hydrolacie, położyć na skórę i relaksować się przez 10-15 minut. W sklepach dostępne są również gotowe produkty dedykowane potrzebom skóry pod oczami, takie jak płatki żelowe lub kolagenowe.
Przeczytaj też:
3 komentarze
[…] Porady […]
[…] Porady […]
[…] Porady […]