Skąd wzięła się nazwa „pomidor”?

Pomidor Fot. Pixabay

Ewa Podolska w kolejnym odcinku programu „Szlachetne zdrowie w Radiu Pogoda” wyjaśnia, skąd pochodzi nazwa „pomidor” i co dokładnie oznacza.

Od czego pochodzi nazwa „pomidor”? Dokładnie: „Pom or”. Pochodzi od zwrotu „pomo d’oro”, czyli złote jabłko: pomme – jabłko, oro w różnych językach złoto. Złote jabłko. Ale nazywano też pomidory pomme d’amour – jabłko miłości, ponieważ część zielarzy uznawała, że to jest afrodyzjak. Chociaż z drugiej strony, zanim pomidory zdobyły swoją sławę i zanim zaczęto ich powszechnie używać w Europie, minęło bardzo dużo czasu. Przyszły do nas z Ameryki i najbardziej praktyczni w tej materii okazali się Włosi, którzy odkryli, jak wspaniale one smakują.

Trudne początki pomidora w Europie

Przez dłuższy czas pomidory były traktowane jako rośliny ozdobne, co ciekawe, ale poza tym miały złą sławę, bo one należą do rodziny psiankowatych. Do tej samej rodziny należy między innymi trujące rośliny, w tym wilcza jagoda. Droga pomidorów nie była więc łatwa, ale szczęśliwie dotarły do nas, są smaczne, zdrowe przede wszystkim i mają likopen, o którym już wcześniej Ewa Podolska opowiadała.

Jeszcze jedna ciekawostka odnośnie likopenu: ci, którzy palą, mają go we krwi znacznie mniej niż niepalący, ponieważ te formy azotu, które znajdują się w dymie papierosowym wnikają z płuc do krwi, a potem powodują degradację cząsteczek likopenu. To jeszcze jeden powód, żeby nie palić papierosów.

Może Cię zainteresować:

Powiązane

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

Wyniki Lotto 13.08.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?