Siemię lniane - po co i jak używać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Siemię lniane – po co i jak używać?

Siemię lniane – po co i jak używać?

,

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego używane w celach leczniczych. Od wieków stosuje się je w medycynie naturalnej. Zobacz, na jakie dolegliwości pomoże.

Zalicza się je do tzw. superfoods (po polsku: superpożywienia), czyli produktów pochodzenia naturalnego o cennych wartościach odżywczych. Siemię lniane, czyli ziarenka lnu pospolitego ma brązową lub lekko złotawą barwę i jest powszechnie dostępne w polskich sklepach. 

Siemię lniane – co kryje w środku?

Nasiona lnu zawierają mnóstwo aktywnych substancji, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Najważniejsze z nich to: błonnik pokarmowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omaga-3, lignany, witaminy (B1, B2, B3, B6, E, K, kwas foliowy) oraz minerały (fosfor, magnez, sód, potas, wapń, żelazo, cynk). 

Ponadto siemię lniane zawiera białko obfitujące w aminokwasy takie jak: arginina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna i leucyna. Warto dodać, że nasiona lnu nie zawierają glutenu.

Na co pomaga?

Dzięki obfitości prozdrowotnych składników odżywczych siemię lniane stosuje się w wielu dolegliwościach. Ze względu na wysoką zawartość błonnika nasiona lnu pozytywnie wpływają na układ trawienny. Wspomagają m.in. pracę żołądka i procesy trawienne, regulują perystaltykę jelit i działają ochronnie na układ pokarmowy. Ponadto będą świetnym lekiem na uporczywe zaparcia.

Natomiast zawarte w nasionach lnu witaminy B1 i B3, kwas foliowy, żelazo, magnez i cynk sprawiają, że siemię lniane odżywi włosy, skórę i paznokcie. Można stosować np. okłady na skórę lub maskę na włosy. Nasiona należy zalać ciepłą wodą i poczekać aż stworzy się swoisty kleik. Używać zewnętrznie.

Warto również wspomnieć o wpływie siemienia na gospodarkę hormonalną człowieka. Lignany lniane łagodzą objawy towarzyszące zbyt wysokiemu lub za niskiemu stężeniu estrogenów w organizmie oraz ograniczają ryzyko zmian nowotworowych w jajnikach, piersiach i prostacie.

Ponadto bogate w składniki odżywcze siemię lniane zaleca się w profilaktyce nadwagi i otyłości. Warto podkreślić, że dodane do posiłku wywołuje szybsze uczucie sytości i ogranicza apetyt.

Badania pokazują również, że siemię lniane wykazuje działanie redukujące nadciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu we krwi. Ogranicza ono także ryzyko rozwoju cukrzycy oraz stabilizuje nagłe wahania glikemii. 

Jak spożywać?

Dobrym rozwiązaniem będzie stosowaniem nasion lnu jako dodatek do kanapek, sałatek, zup i innych potraw. Można np. lekko podgrzać ziarenka na suchej patelni – jak pestki słonecznika czy dyni – i dodać do ulubionego dania.

Jeśli cierpimy na konkretne dolegliwości, np. zaparcia warto sporządzić z niego kisiel. W tym celu nasiona zalewamy ciepła wodą i odstawiamy na min. godzinę. Potem kisiel należy odcedzić i jeść 2–3 razy dziennie aż dolegliwości nie ustaną.

Przed włączeniem siemienia lnianego do diety warto zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Może ono bowiem powodować biegunku lub mdłości. Nasion lnu nie poleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na poważne choroby przewodu pokarmowego, np. niedrożność jelit czy zwężenie przełyku.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Zobacz więcej >