Schody, które ozdobią wnętrze i będą wygodne

Schody, które ozdobią wnętrze i będą wygodne Fot. Collov Home Design/Unsplash

W dwukondygnacyjnym domu jednorodzinnym muszą być schody. Wymieniane są często jako znaczący koszt przy porównywaniu domu parterowego z piętrowym. Są ważnym elementem – zarówno użytkowym, jak i dekoracyjnym. Można je wykonać z różnych materiałów, mogą mieć różne wymiary, ale o dwie cechy schodów warto zadbać szczególnie: aby były wygodne i bezpieczne.

Dom piętrowy lub z poddaszem to na mniejszej działce jedyna opcja, aby zapewnić wystarczającą powierzchnię dla całej rodziny. W takim domu niezbędne są schody. Ich wykonanie to dość znaczący koszt, dlatego warto zaprojektować je rozważnie i wziąć pod uwagę wszystkie aspekty przyszłego użytkowania.

Żelbetowe lub modułowe

Dwie najpopularniejsze technologie stosowane zbudowania schodów wewnętrznych to żelbetowa lub modułowa, a wybrać którąś z nich należy już na etapie projektowania domu. Schody żelbetowe są połączone z budynkiem, modułowe – drewniane lub stalowe – stanowią konstrukcję samonośną, którą montuje się dopiero podczas wykańczania domu. W przeciwieństwie do schodów modułowych, z których można korzystać od razu po zmontowaniu, o schody żelbetowe trzeba bardzo dbać na etapie budowy. Nawilża się je kilka razy dziennie i można używać ich dopiero po upływie około dwóch tygodni. Konstrukcje żelbetowe sprawdzą się lepiej w dużych pomieszczeniach, w których nie istnieje ryzyko, że zdominują przestrzeń i zmniejszą ją optycznie. Schody modułowe są lżejsze, łatwiej przy ich budowie o ciekawe kształty, dzięki czemu często są kluczowym detalem dekoracyjnym parteru lub samego salonu.

Sprawdź też:

Drewniane, kamienne lub wyłożone gresem

Na drewniane schody modułowe najlepiej nadaje się buk, jesion, dąb lub orzech. Metalowe zaś najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej lub żelaza oraz metali lekkich. Konstrukcje żelbetowe najczęściej wykładane są także drewnem (dąb, jesion, buk), ale popularne są też kamień (marmur, granit, piaskowiec) lub płytki ceramiczne. Schody kamienne są najbardziej wytrzymałe, a w przypadku gresu lub terrakoty, warto zwróć uwagę na stopień ścieralności, aby zbyt szybko nie trzeba było wymieniać okładziny.

Jeśli chodzi o koszty, to trudno podać nawet uśrednione, bo zależą od wielu czynników. Najtańsze będą gotowe, standardowe schody drewniane, droższe – żelbetowe. Schody szklane lub drewniane robione na zamówienie, będą kosztowały najwięcej. Duży wpływ na cenę mają rodzaj balustrady i kształt konstrukcji.

Podstawowe wymiary stopni i biegów

Zarówno bieg schodów, czyli szereg przynajmniej dwóch stopni, jak i spocznik (platforma, która rozdziela biegi) podlegają normie budowlanej. Aby były bezpieczne, szerokość spocznika nie powinna być mniejsza od szerokości biegu, a najlepiej jak będzie on przynajmniej o 20 cm szerszy. Szerokość stopnia dostosowuje się do wielkości stopy i długości kroku użytkownika. Średni krok kobiety to ok 62 cm, a mężczyzny – 70 cm. Stopnie o szerokości od 32 cm uważa się za bardzo wygodne, a 25 cm – za przeciętne. Wysokość stopni musi być identyczna w całym biegu i wynosi zazwyczaj od 14 cm (schody bardzo wygodne) do 19 cm (przeciętne).

Minimalna szerokość biegów wynosi według przepisów budowlanych 80 cm, ale takie schody nie są zbyt wygodne. Komfortowe będą miały przynajmniej metr szerokości, a jeśli mają się na nich swobodnie minąć się z dwie osoby, potrzeba chociaż 125 cm. W jednym biegu może znajdować się najwyżej 17 stopni, a najwygodniejsze schody mają ich 10-12. Ciekawostką dotyczącą schodów jest, że wygodniej korzysta się z takich, w których liczba stopni jest nieparzysta. Normy określają także minimalną wysokość balustrad – przynajmniej 90 cm. Na szerokich schodach – powyżej 125 cm – przydadzą się balustrady po obu stronach biegu.

Powiązane

Psy upodabniają się do właścicieli? To udowodnione naukowo!

Roger Moore: agent, partner i „święty” – niezwykłe życie niezwykłego aktora [Ciekawostki]

23 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

1 komentarz

Projekt domu: Jak wybrać właściwy, aby dopasować dom do swoich potrzeb i możliwości » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 20 września 2021 - 18:23
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz