Jak legalnie wędkować w Polsce? [WYJAŚNIAMY]

Wędkowanie jest objęte zasadami. Fot. K-Malik/Pixabay

Łowienie ryb to dla wielu relaks i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dowiedz się, jakie warunki spełnić, aby wędkować zgodnie z prawem.

Karta wędkarska – co to jest?

Do łowienia ryb w jeziorach i rzekach trzeba mieć kartę wędkarską, wynika to z Ustawy o rybactwie śródlądowym. Jest to dokument wydawany dożywotnio osobom dorosłym oraz młodzieży od 14 roku życia. Wydawaniem kart zajmuje się Starostwo Powiatowe właściwe dla miejsca zamieszkania osoby starającej się o dokument. Dzieci i młodzież do 14 roku życia mogą łowić ryby tylko pod opieką osoby posiadającej kartę wędkarską.

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Aby zdobyć dokument należy zdać egzamin na kartę wędkarską. Obejmuje on wiedzę z zakresu przepisów łowienia ryb, czyli gdzie i kiedy można łowić, jakie ryby są pod ochroną a jakie obejmują tylko okresy ochronne. Egzamin zdaje się przed komisją Polskiego Związku Wędkarskiego. To tam należy zgłosić chęć zdawania egzaminu oraz przedstawić dowód osobisty lub szkolną legitymację oraz uiścić opłatę egzaminacyjną (30 zł). Po uzyskaniu zaświadczenia o zdanym egzaminie trzeba złożyć wniosek do Wydziału Ochrony Środowiska odpowiedniego Starostwa Powiatowego o wydanie Karty Wędkarskiej.

Czy można łowić bez karty wędkarskiej?

Od tej reguły są wyjątki. Bez karty wędkarskiej mogą łowić cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce pod warunkiem, że wykupili licencję na wędkowanie. Można też łowić bez tego dokumentu na prywatnych, komercyjnych łowiskach, których właściciele mają prawo do rybactwa. Na takich łowiskach należy wykupić zezwolenie od właściciela, są one zazwyczaj dobowe a ich ceny są ustalane prywatnie.

Jakie jeszcze są warunki legalnego wędkowania?

Oprócz karty wędkarskiej należy mieć zezwolenie, czyli licencję na wędkowanie od właściciela akwenu, zazwyczaj jest nim Polski Związek Wędkarski. Zezwolenie można wykupić na poszczególne łowiska lub na wszystkie należące do danego właściciela, na rok lub krótszy, określony czas. Cena zależy od okresu na jaki chcemy wykupić taki dokument i liczby łowisk, których dotyczy. Na zniżki mogą liczyć członkowie PZW, czasem seniorzy, kobiety, dzieci, inwalidzi lub posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Jak i gdzie wykupić pozwolenie na wędkowanie?

Kupić je można w siedzibie gospodarza łowiska, którego ma dotyczyć zezwolenie. Będzie to Koło Wędkarskie PZW, siedziba prywatnego właściciela lub Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego. Można zrobić to elektronicznie lub osobiście. Zazwyczaj przy każdym łowisku znajduje się informacja o tym, kto zajmuje się zbieraniem opłat, można ją też znaleźć w internecie. Do legalnego połowu trzeba mieć przy sobie kartę wędkarską oraz druk zezwolenia lub świadectwo jego opłaty.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?