Ruszyły szczepienia w Polsce: Pierwsza Polka zaszczepiona na koronawirusa

Pierwsza Polka zaszczepiona przeciw koronawirusowi Fot. Adam Guz/KPRM

Polacy są już szczepieni na koronawirusa. Pierwsze dawki szczepionki otrzymali pracownicy medyczni szpitala MSWiA w Warszawie.

W niedzielę, o godzinie 8:15 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie rozpoczęto szczepienie pierwszych Polaków przeciwko koronawirusowi. Pierwszymi obywatelami Polski, którzy przyjęli szczepionkę, są pracownicy stołecznego szpitala. W niedzielę rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego w całym kraju.

Pierwsi Polacy zaszczepieni Źródło: KPRM/Twitter

Pierwsza Polka zaszczepiona na koronawirusa

Jako pierwsza szczepionkę na koronawirusa przyjęła Alicja Jakubowska – Naczelna Pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Zastrzyk wykonał zastępca dyrektora ds. medycznych w placówce, dr Artur Zaczyński. Jako drugi zastrzyk przyjął prof. Waldemar Wierzba. Następnie szczepionkę przyjęły kolejne osoby z personelu medycznego.

Przed przyjęciem zastrzyku Alicja Jakubowska podziękowała za wytypowanie jej i uznała to za docenienie ciężkiej pracy pielęgniarek:

„Dziękuję dyrekcji, bo to ona wytypowała mnie do szczepienia. To ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych. Emocje są, ale podchodzę do tego z podniesioną głową. Jeżeli chcemy wrócić do normalności, trzeba się zaszczepić” – powiedziała. Po samym zastrzyku zapewniła również, że czuje się bardzo dobrze:

„Jeżeli ktoś ma obawy, mogę osobiście go zaszczepić. Na szczepienie zdecydowałam się od razu. Myślę, że moją postawą pokazuję, że warto się zaszczepić. Po to, by wrócić do normalności. Każdy ma mamę, dziadków, dzieci – jeśli nie chce zaszczepić się dla siebie, to niech zrobi to dla innych” – powiedziała Alicja Jakubowska po zaszczepieniu.

Dyrektor szpitala MSWiA prof. Waldemar Wierzba chwalił szczepionkę na koronawirusa i zapewnił, że jest ona całkowicie bezpieczna:

„Szczepienia to jedno z największych dobrodziejstw ludzkości. Ta konkretna szczepionka nie jest żadnym eksperymentem, ponieważ przeszła wszelkie procedury związane z restrykcyjnym procesem rejestracji leków. Co więcej, preparat uzyskał akceptację amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, która jest instytucją nieprzekupną i nigdy nie przepuściła niesprawdzonych leków czy szczepionek” – powiedział.

„Szczepimy dziś równolegle w całym szpitalu. W niedzielę mamy zamiar wyszczepić około 300 osób. Mamy nadzieję, że do końca tygodnia uda nam się podać szczepionki wszystkim pracownikom szpitala MSWiA wraz z jego filiami na terenie woj. mazowieckiego” – dodał dr Zaczyński.

Ile osób zostanie zaszczepionych jako pierwszych?

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że pierwsza partia szczepionek, licząca 10 tys. dawek, zostanie wykorzystana od razu. Zostanie więc zaszczepionych 10 tysięcy osób, bo wszystkie dawki z pierwszej dostawy zostaną wykorzystane do pierwszego zastrzyku. Wymagany drugi zastrzyk – zapewniający skuteczność szczepionki – będzie podawany z kolejnej dostawy. Jak powiedział Kuczmierowski, do końca grudnia do Polski trafi 300 tys. dawek a do końca stycznia – 1,5 mln szczepionek.

Przeczytaj też: Czy dzieci dostaną szczepionkę na koronawirusa?

Jestem zaszczepiony – czy mam nosić maseczkę?

Czy szczepionki na koronawirusa są bezpieczne? [WYJAŚNIAMY]

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

1 komentarz

E 4 stycznia 2021 - 13:38
Szkoda, że podana nieprawidłowo i cały kraj na to patrzył... Ma być podawana domięśniowo, a widzimy technikę podania podskórnego.... Szkoda, że nie wiadomo jaka będzie jej skuteczność w tej sytuacji... :/
Dodaj komentarz