Rozmowa z Tomaszem Frankowskim, Naczelnikiem Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Transportu Kolejowego

1. Pociąg jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Jakie są zatem powody, dla których została zainicjowana Kampania Kolejowe ABC II?

Kolej jest najbezpieczniejszym środkiem transportu na lądzie. Dla systemu kolejowego dużym wyzwaniem jest zmniejszenie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. dzikich przejściach. Rok rocznie stanowią one około 2/3 wypadków na kolei. Na liczbę tych wypadków znaczny wpływ ma świadomość użytkowników dróg. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, takie jak Kampania Kolejowe ABC II. Dzięki naszej akcji budujemy świadomość najmłodszych, ale w drugiej odsłonie Kampanii ważnym odbiorcą są także rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Działamy na jeszcze większą skalę, niż było to w pierwszej edycji. Udaje się to m.in. dlatego, że projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

2. Maskotka Kampanii Kolejowe ABC II ma na celu przykuć uwagę dzieci na trudną tematykę bezpieczeństwa na kolei. Czy dzieci są jedynymi adresatami tej kampanii? Czy dorośli również mogą się czegoś nauczyć?

Rogatka uwielbiają dzieci, ale coraz częściej znają go również dorośli. W pierwszej edycji projektu najważniejszymi odbiorcami naszych działań były dzieci w wieku 4 – 12 lat. Działania w ramach Kampanii Kolejowe ABC II zostały rozszerzone o nową grupę docelową – rodziców, nauczycieli i wychowawców. Dla nich także powstają spoty telewizyjne, radiowe i działania edukacyjne, w których pojawia się nosorożec Rogatek.

Wszystkie realizowane działania mają na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży, a także ich rodziców i wychowawców, na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowo-drogowych, dworcach, peronach, w pociągach i w pobliżu torów kolejowych. Dążymy przede wszystkim do tego, by zwiększyć odpowiedzialność naszych odbiorców za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Przypominamy o znaczeniu znaków przed przejazdami, czy czerwonego światła i szlabanów. To elementy, które zapewniają bezpieczeństwo i nie należy ich ignorować.

3. Nauka zasad bezpieczeństwa podczas podróży koleją to wiedza, którą powinny posiąść wszystkie dzieci. W jaki sposób docierają Państwo ze swoim przekazem do najmłodszych uczestników ruchu drogowo-kolejowego?

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę. Zależy nam na tym, żeby treści przekazywane dzieciom były jak najbardziej atrakcyjne i łatwe w zrozumieniu. Nauka odbywa się poprzez interaktywne lekcje w szkołach, konkursy, kampanię w mediach oraz spotkania podczas imprez plenerowych. Dużą rolę odgrywa bohater kampanii nosorożec Rogatek, którego można zobaczyć m.in. w spotach o bezpieczeństwie kolejowym czy mediach społecznościowych. Rogatek uczestniczy także w lekcjach, które prowadzimy w szkołach i przedszkolach w całej Polsce.

Podczas zajęć wykorzystywane są interaktywne pomoce dydaktyczne, które pozwalają na przeprowadzenie lekcji w ciekawy sposób, ułatwiający zapamiętywanie. Dzieci aktywnie uczestniczą

w zadaniach, podczas których zdobywają wiedzę na temat prawidłowych zachowań na terenach kolejowych, przed przejazdami ze szlabanami i bez szlabanów, a także poznają znaki drogowe i piktogramy, które można zobaczyć na dworcach, peronach oraz w pociągach.

W 2022 r. Zespół Kolejowego ABC przeprowadził zajęcia dla blisko 6500 dzieci z 213 placówek edukacyjnych na terenie całej Polski. Piknik we Wrocławiu zakończył tegoroczny sezon imprez plenerowych Kampanii Kolejowe ABC II. Łącznie w wydarzeniach w Zakopanem, Jastrzębiej Górze, Mikołajkach, Łebie i Wrocławiu udział wzięło 16 000 osób.

4. Okres świąteczno-noworoczny charakteryzuje się większą liczbą pasażerów podróżujących pociągiem, co sprawia, że trudniej wejść do pociągu czy odnaleźć swój przedział. Ta sytuacja jest jeszcze bardziej stresująca dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi. Jakie wskazówki ma Pan dla rodziców, którzy chcą zagwarantować dzieciom, aby podróż pociągiem stanowiła przyjemność, ale przede wszystkim była dla nich bezpieczna?

Rodzić powinien pamiętać, aby zakupić bilet dla siebie i dzieci odpowiednio wcześniej, tak by w dniu zaplanowanej podróży posiadać już komplet dokumentów – oczywiście pamiętamy o legitymacjach szkolnych. Odpowiednie zaplanowanie podróży pozwoli nam uniknąć stresu, jeśli np. okaże się, że nie ma dostępnych miejsc. Ważne jest również, aby rodzice nauczyli swoje dzieci zasad bezpiecznego podróżowania. Powinno się zwrócić uwagę na odpowiednie zachowanie na dworcach i peronach. Przebywając na terenie dworca nie zapomnijmy słuchać komunikatów wygłaszanych przez megafon. Dzięki temu będziemy dokładnie poinformowani o tym, o której godzinie i na który peron wjedzie nasz pociąg. A gdy całą rodziną czekamy już na peronie, koniecznie zwracajmy uwagę na żółtą linię, czyli linię bezpieczeństwa. Można ją przekroczyć dopiero wtedy, gdy nasz pociąg już się zatrzyma i chcemy wsiąść do wagonu.

Dzieci muszą również wiedzieć gdzie i u kogo mogą szukać pomocy w momentach zagrożenia. Jeżeli nasze pociechy są jeszcze małe, pamiętajmy o włożeniu do kurtki, czy plecaczka dziecka karteczki z jego danymi. Niestety dzieci często w momencie zgubienia się są przerażone i nie pamiętają swojego nazwiska, adresu czy numeru do rodzica. Przed podróżą pokażmy dziecku, jak wyglądają funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, kasy biletowe, czy punkt informacji, by wiedziało, do kogo ma się zgłosić.

Dodatkowo należy pamiętać, aby podróż dla dzieci nie była nudna. Z pomocą przyjdą materiały edukacyjne, które zostały przygotowane w taki sposób, aby były atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Dla najmłodszych fanów nosorożca Rogatka dostępne są kolorowanki, quizy, interaktywne gry, labirynt, krzyżówki, rebusy czy puzzle. Wszystkie materiały przygotowane w ramach Kampanii Kolejowe ABC II są dostępne na naszej stronie www.kolejoweabc.pl, a także na profilach projektu na Facebooku i Instagramie.

5. Podróżując na święta czy na Sylwestra zazwyczaj zabieramy ze sobą większy bagaż. Jak przygotować się na taką podróż, w jaki sposób zabezpieczyć rzeczy, które zabieramy ze sobą i gdzie zgłosić się jeśli nie dopilnujemy jednak wszystkich bagaży?

Wybierając się w podróż mamy prawo zabrać ze sobą bagaż podręczny. Przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić, co można przewieźć w pociągu, co przewieziemy bezpłatnie, a za co będziemy musieli zapłacić. U większości przewoźników przewóz roweru, wózka dziecięcego czy zwierzęcia

domowego jest bezpłatny. U niektórych przewoźników przewóz dodatkowego bagażu takiego jak narty czy deska snowboardowa wymaga wcześniejszego zakupu biletu. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że w pociągu nie jesteśmy sami – bagaże naszych współpasażerów również powinny zmieścić się w miejscach do tego przeznaczonych. Przewoźnicy na swoich stronach internetowych informują, co zrobić w przypadku zagubienia bagażu – pod jaki numer zadzwonić. Zachęcam do zapoznania się z Kolejowym FAQ dostępnym na stronie Urzędu Transportu Kolejowego www.utk.gov.pl (zakładka Pasażerowie). Tam znajdziemy wiele cennych wskazówek dotyczących podróży pociągami.

6. Koniec roku to czas, kiedy analizujemy, jak upłynął dany rok. W jaki sposób mógłby ocenić Pan mijający 2022 r. jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa na kolei? Czy Kampania Kolejowe ABC II oraz inne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróży pociągiem oraz na przejazdach drogowo-kolejowych przyczyniły się do zmniejszenia liczby wypadków?

Do końca listopada 2022 roku na przejazdach kolejowo drogowych doszło do 164 wypadków. W całym 2021 roku takich niebezpiecznych zdarzeń było 216. Takie dane pozwalają przewidywać, że ten rok będzie na przejazdach bezpieczniejszy od poprzedniego. Ma na to wpływ wiele czynników i z pewnością są to również akcje edukacyjne takie jak Kampania Kolejowe ABC II.

Kampania Kolejowe ABC II realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to druga edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, propagującej zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi