78 lat temu urodził się Janusz Kafta, znany bardziej jako Jonasz Kofta – polski poeta, satyryk, malarz i piosenkarz.
„Tego cię uczy każdy dzień
Że raz jest światło, a raz cień (…)„
Źródło: Stary Rembrandt w: Wiersze, Toruń 1994, s. 76.
Jego rodzina żydowskiego pochodzenia, w obawie przed czystkami etnicznymi uciekła z okolic Wołynia do Wrocławia, gdzie ojciec Jonasza Kofty brał udział w założeniu pierwszej rozgłośni Polskiego Radia. Później cała rodzina przeprowadziła się również do Katowic, Łodzi, czy Poznania. Jonasz ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu i zaczął studiować Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1962 założył wraz z kolegami Centralny Klub Studentów Warszawy „Hybrydy” a dwa lata później został jego kierownikiem literackim.
Swoją karierę rozwinął dzięki publikacji swoich wierszy w tygodniku „Szpilki” w 1966 roku. Później zaczął współpracę z Programem III Polskiego Radia i zaczął pisać słowa do piosenek. Spod jego pióra wyszły takie utwory jak „Radość o poranku”, „Śpiewać każdy może”, „Pamiętajcie o ogrodach” czy „Taką cię wymyśliłem”. 10 lat później, w 1976 roku, został wydany nakaz cenzurowania jego twórczości w szczególności literackiej. Tym sposobem Jonasz Kofta został jednym z ocenzurowanych artystów w czasach PRL.
Zmarł 19 kwietnia 1988 roku w wieku 46 lat w Warszawie na wskutek zakrztuszenia się. Po jego śmierci Program III Polskiego Radia ustanowił nagrodę „Jonasz” imienia Jonasza Kofty w kategorii twórczości literackiej i kabaretowej. Również w konkursie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej można otrzymać Grand Prix jego imienia.