Édith Piaf – paryski wróbelek

105 lat temu urodziła się legenda francuskiej muzyki!

Francuska piosenkarka Édith Piaf przyszła na świat 19 grudnia 1915 roku w Paryżu w szpitalu Tenon w XX dzielnicy. Jej ojciec był skoczkiem cyrkowym, natomiast swój talent muzyczny odziedziczyła po swojej matce, która była śpiewaczką znaną pod pseudonimem Line Marsa. Piaf miała dosyć nietypowe dzieciństwo, ponieważ wychowywała się u swojej babci prowadzącej dom publiczny w Normandii. Prostytutki pomagały babci wychować wnuczkę i zajmowały się nią między występami. Jako nastolatka wróciła do Paryża, gdzie rozpoczęła karierę ulicznej śpiewaczki dając występy i licząc na drobne rzucone od przechodniów.

Podczas jednego z występów ulicznych w 1935 roku poznała właściciela klubu nocnego, który zaproponował jej występy w swoim klubie. To właśnie on, Louis Leplée, nadał jej pierwszy pseudonim „La Môme Piaf” (fr. mały wróbelek), pod którym występowała w jego kabarecie przy Champs-Élysées. Szybko stała się główną atrakcją wieczoru i zbierała ogromne rzesze fanów chcących wysłuchać jej dramatycznego a zarazem cudownego repertuaru. Do dzisiaj jest inspiracją dla wielu piosenkarzy i artystów, którzy w ramach podziękowania dla artystki składają kwiaty na jej grobie.

Zmarła 10 października 1963 roku mając zaledwie 48 lat. Przez wiele lat swego życia zmagała się z rakiem, który niestety wygrał i brutalnie przerwał jej karierę w największym rozkwicie.

Powiązane

Narodowa Perła Gruzji już jesienią na deskach Auli Artis w Poznaniu! [WYGRAJ BILETY]

Posłuchaj Powieści Radia Pogoda!

Gorący koniec miesiąca w repertuarze kin Helios