Remdesivir – jest nadzieja na wziewną wersję leku

Badanie przeprowadzone na małpach wykazało skuteczność remdesiviru podawanego w postaci wziewnej. Inne badanie pokazało, że lek można aplikować dożylnie u niehospitalizowanych pacjentów.

W kwietniu 2020 r. duże badanie kliniczne przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazało, że lek przeciwwirusowy remdesivir skrócił czas powrotu do zdrowia hospitalizowanych pacjentów z 15 do 11 dni. Lek został dopuszczony do obrotu kilka miesięcy później w ponad 50 krajach. Jednak remdesivirem leczy się tylko hospitalizowanych pacjentów, a dużą przeszkodę w bardziej powszechnym jego stosowaniu stanowi dożylny sposób podawania.

Dwa nowe badania opublikowane pod koniec grudnia wskazują, że oba te problemy można poprawić w niezbyt odległej przyszłości. Stwierdzono, że remdesivir aplikowany we wlewie dożylnym wydaje się być znacznie bardziej skuteczny, gdy jest podawany na wcześniejszym etapie choroby, przed hospitalizacją pacjenta. A badanie przeprowadzone na małpach sugeruje, że lek ten podawany w postaci wziewnej może ostatecznie zastąpić infuzje.

W New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badania, podczas którego leczono remdesivirem pacjentów, którzy nie byli hospitalizowani. Wzięło w nim udział 592 pacjentów narażonych na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, którzy nie byli hospitalizowani. Połowa z nich otrzymała trzydniowe leczenie remdesivirem, a pozostałym podawano placebo.

Remdesivir podany na początku choroby 4-krotnie zmniejszył ryzyko hospitalizacji

Remdesivir znacznie zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub śmierci pacjentów: 5 z 279 pacjentów, czyli 1,7 procent, którzy otrzymali lek, musiało trafić do szpitala w ciągu 28 dni od zakażenia, w porównaniu z 18 z 283, czyli 6,5 procent, którzy otrzymali placebo. Co więcej, ponieważ wszystkie warianty koronawirusa mają konkretny enzym blokowany przez remdesivir, lek powinien działać przeciwko Omikronowi oraz innym nowym wariantom, które pojawią się w przyszłości.

Wziewna wersja remdesiviru tak samo skuteczna jak dożylna

W innym badaniu, wspieranym przez Gilead Sciences, producenta remdesiviru, przetestowano wersję wziewną leku na afrykańskich małpach zielonych.

Jak doniesiono w czasopiśmie Science Translational Medicine, naukowcy zastosowali 20-krotnie niższą dawkę leku wziewnego niż we wlewie dożylnym. Jednak ta niska dawka spowodowała o 53 proc. wyższe stężenie leku w płucach zwierząt. Naukowcy poinformowali również, że wziewny remdesivir był tak samo skuteczny jak wersja dożylna w zmniejszaniu ilości wirusa w płucach zwierząt.

Potrzeba więcej badań

Potrzeba znacznie więcej badań, zanim wziewna wersja leku będzie mogła być stosowana u ludzi. Istnieje jednak nadzieja, że ​​jeśli remdesivir będzie można już wdychać w domu, zapewni to wygodniejszy sposób ochrony pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi