Rak jelita grubego: Objawy, które trzeba znać

Na raka jelita grubego chorują coraz młodsze osoby. Znajomość znaków ostrzegawczych, które powinny wzbudzać niepokój i skłonić do wizyty u lekarza, może niekiedy uratować życie.

Dla większości zdrowych młodych osób nowotwory złośliwe jelita grubego nie wydają się poważnym zagrożeniem. Większość zachorowań na ten typ nowotworów w Polsce występuje po 50. roku życia , a w Stanach Zjednoczonych mediana wieku dla jego rozpoznania wynosi 66 lat. Jednak badanie przeprowadzone w 2017 r. przez American Cancer Society wykazało, że zachorowalność na raka jelita grubego (rak okrężnicy i odbytnicy) rośnie wśród dorosłych w wieku 20 i 30 lat. Eksperci wiążą to z niezdrowym trybem życia i otyłością.

Rakowi jelita grubego można zapobiegać

„Nic dziwnego, że wzrost liczby zachorowań na raka jelita grubego jest podobny do epidemii otyłości w Stanach Zjednoczonych. Wykazano, że wiele zachowań prowadzących do przyrostu masy ciała, takich jak niezdrowe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia, zwiększa ryzyko raka jelita grubego” – mówi dr David Liska z Cleveland Clinic.

Jednak rakowi jelita grubego można w dużej mierze zapobiegać poprzez prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia.

„Kluczowa jest dieta bogata w błonnik z różnymi owocami, warzywami i produktami pełnoziarnistymi” – mówi dr Jeffrey Clark, onkolog z Massachusetts General Hospital. Badania wykazują, że pomaga również ograniczanie spożycia czerwonego mięsa i żywności przetworzonej, a także niepalenie tytoniu i ograniczanie picia alkoholu do minimum.

Wczesna diagnoza daje 90 proc. szans przeżycia

Ponadto, według American Cancer Society, wskaźnik przeżycia raka jelita grubego wynosi około 90 proc., jeśli zostanie zdiagnozowany we wczesnych stadiach.

„Rakowi można zapobiegać podczas kolonoskopii przesiewowych, w których polipy przedrakowe można usunąć, zanim będą miały szansę rozwinąć się w raka” – mówi dr Liska.

Objawy, które mogą sygnalizować raka jelita grubego

  • Niedokrwistość
    Anemia objawiająca się osłabieniem i zmęczeniem wynika z powolnego, często ukrytego, ale stałego krwawienia z guza do światła jelita grubego.
  • Krwawienie z odbytu
    Można zauważyć czerwoną krew w stolcu lub na papierze toaletowym. Stolec może być też ciemny, zabarwiony krwią strawioną przewodzie pokarmowym. Krwawienie z odbytu może także występować niezależnie od oddawania stolca.
    Krwawienie z odbytu nie musi oznaczać raka jelita grubego, często może być spowodowane hemoroidami lub szczeliną odbytu. W każdym razie jednak ten objaw powinien skłonić do wizyty u lekarza.
  • Niewyjaśniona utrata wagi
    Nowotwory mogą powodować utratę apetytu i zmieniają metabolizm, co może prowadzić do pozornie niewyjaśnionej utraty wagi.
  • Zatwardzenia, biegunki, zmiana kształtu stolca
    Rak jelita grubego często powoduje zatwardzenia, może też zmieniać kształt stolca (cieńsze stolce, tzw. ołówkowe). Można również doświadczać naprzemiennie biegunek z zatwardzeniami. Jeśli tego typu zmiany trwają dłużej niż cztery tygodnie, trzeba porozmawiać z lekarzem. Często występuje też daremne parcie na stolec.
  • Skurcze i bóle brzucha, częste gazy

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi