Rachunek bankowy zbyt drogi w prowadzeniu? UOKiK radzi

Pieniądze Fot. Josh Appel/Unsplash

Rachunek bankowy często może być znacznie droższy, niż się konsumentowi wydaje na początku. Dlatego UOKiK doradza, jak nie dać się naciąć.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił kilka porad dla klientów banków i instytucji finansowych, dotyczących kosztów prowadzenia ich rachunków.

Sprawdź, ile płacisz

Najważniejsze, żeby pamiętać, że o wszelkich podwyżkach opłat związanych z prowadzeniem konta, przelewami czy wypłatami z bankomatów klient musi być poinformowany przez instytucję finansową. Warto więc sprawdzić, ile pieniędzy bank pobiera za każdą czynność od swoich klientów. Jak namawia prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

„Obserwujemy, że banki podnoszą opłaty związane z prowadzeniem rachunku czy dokonywaniem przelewów. Zachęcam konsumentów, aby sprawdzili aktualne stawki za czynności bankowe. Seniorzy, którzy opłacają rachunki w okienku, powinni zwrócić uwagę, czy nie płacą za to więcej. Do czujności zachęcam również osoby, które robią przelewy przez internet. Jeżeli stawki wzrosły, warto rozważyć zmianę rachunku bankowego, a jeśli posiadamy rachunki w kilku bankach – ograniczenie ich liczby” – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli bank lub instytucja finansowa zmienia wysokość opłat i prowizji, to powinien przysłać je konsumentowi na trwałym nośniku. Może to być płyta CD, DVD lub pendrive albo inny nośnik. Powinien być tak dopasowany do odbiorcy, by mógł on odtworzyć tę informację (na przykład niektórzy seniorzy nie mają możliwości odtworzenia płyty CD lub DVD i bank powinien się do tego dostosować. Przynajmniej raz w roku banki muszą udzielić swoim klientom informacji o wysokości pobieranych od nich opłat.

Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP)

Jeśli rzadko korzystasz ze swojego konta, a czujesz że płacisz za to zbyt dużo, możesz założyć coś, co nazywa się Podstawowy Rachunek Płatniczy. To rachunek, który instytucje finansowe, takie jak banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe od 2018 roku muszą mieć w ofercie dla klientów. Jego założenie i prowadzenie nic nie kosztuje. Dodatkowo prowadząca go instytucja finansowa do – pewnych limitów – nie pobiera opłat za usługi podstawowe.

Jak mówi prezes UOKiK, rachunek PRP jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla osób starszych i mniej zarabiających:

„Podstawowy Rachunek Płatniczy to dobra propozycja szczególnie dla seniorów oraz osób o niewielkich dochodach. Kilka czy kilkanaście złotych comiesięcznej opłaty za prowadzenie konta to dla nich spory wydatek, a z rachunku korzystają do zrobienia kilku przelewów czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zgodnie z polskim i unijnym prawem banki i SKOK-i mają obowiązek udostępnić konsumentom taką możliwość bezpłatnie. Cały czas monitorujemy sytuację na rynku i jeśli pojawią się nieprawidłowości, to podejmę stosowne działania aby zabezpieczyć prawa i interesy konsumentów” – mówi Tomasz Chróstny.

Kto może założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Taką możliwość ma każdy, kto nie ma innego rachunku w polskiej walucie. Ale nie oznacza to, że PRP nie mogą założyć osoby mające już „zwykły” rachunek w banku czy SKOK-u. Mogą one zamknąć swój rachunek i złożyć wniosek o otwarcie Podstawowego Rachunku Płatniczego. Najlepsze jest to, że bank nie może odmówić i musi takie konto założyć. Należy jednak pamiętać, że PRP nie ma tylu opcji co „zwykły” rachunek i należy się wcześniej zastanowić nad tym, co bardziej się konsumentowi opłaca. Dla tych, którym zależy na funkcjonalności i rozbudowanych możliwościach PRP wcale nie musi być dobrą propozycją. Należy to na spokojnie rozważyć i upewnić się, który rodzaj rachunku będzie dla nas najlepszy.

Pieniądze Fot. Kuba Wojciechowski

Zobacz też: Banki – które mają ułatwienia dla seniorów?

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?