Quiz. "Sami swoi" czy "Miś"? Musisz mieć 8/12, jeśli pamiętasz PRL - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Quiz. „Sami swoi” czy „Miś”? Musisz mieć 8/12, jeśli pamiętasz PRL

Quiz. „Sami swoi” czy „Miś”? Musisz mieć 8/12, jeśli pamiętasz PRL

„Sami swoi” i „Miś” osiągnęły miano kultowych produkcji z czasów PRL-u. Co więcej, są dziś cenną skarbnicą powiedzonek i cytatów. Czy pamiętasz oba te filmy? Sprawdź to, rozwiązując poniższy quiz!

Polskie komedie wzruszają i bawią do łez. Tak jest też w przypadku tych dwóch produkcji – „Misia” i „Samych swoich”. Po latach od premiery filmy zyskały jedynie na wartości i wciąż mają pokaźne grono fanów. Jak dobrze je znasz? Czy pamiętasz słowa wypowiadane przez ich bohaterów? Sprawdź się, rozwiązując nasz quiz.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz także: Quiz. Alicja Majewska czy Hanna Banaszak? 7/10 to absolutne minimum!

Quiz. „Miś” czy „Sami swoi”?

„Sami swoi” mieli premierę 15 września 1967 roku. Film ten jest pierwszą część trylogii, na którą składają się jeszcze “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”. Wyreżyserował go Sylwester Chęciński, a za scenariusz odpowiadał Andrzej Mularczyk. Fabuła produkcji obejmuje wydarzenia, które rozgrywają się po II wojnie światowej. Dwie skonfliktowane ze sobą rodziny – Karguli i Pawlaków są zmuszone opuścić Kresy Wschodnie i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Spierają się o miedzę, krowę, a także zaoranie ziemi o trzy palce za daleko. Ich waśnie sięgają jeszcze okresu sprzed wojny.

„Miś” rozpoczyna trylogię o Ryszardzie Ochódzkim – prezesie sportowego klubu „Tęcza”. Reżyser Stanisław Bareja wspiął się na wyżyny filmowego kunsztu i stworzył prawdziwe arcydzieło. Produkcja przedstawia Polskę w krzywym zwierciadle i krytykuje jej obraz pod komunistycznymi rządami Edwarda Gierka. Film wyśmiewa także polityczną propagandę i wszechobecną cenzurę. Na czele produkcji stanęły takie gwiazdy jak Stanisław Trym, Jerzy Turek, a także Krzysztof Kowalewski.

Zobacz także: Quiz. Mira Kubasińska czy Ada Rusowicz? Przynajmniej 8/10 piosenek to obowiązek!

Czy pamiętasz te filmy?

Jak dobrze znasz kultowe już dziś „Misia” i „Samych Swoich”? Sprawdź swoją pamięć do cytatów i powiedzonek, rozwiązując nasz quiz.

Zobacz także: Quiz. Jak dobrze pamiętasz PRL? 8/12 to plan minimum

Quiz. "Sami swoi" czy "Miś"? Musisz mieć 8/12, jeśli pamiętasz PRL

Pytanie 1 z 12

„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” to cytat z filmu

Następne pytanie >

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz serial “Wojna domowa”? Prawdziwy fan zgarnie minimum 8/10

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >