Quiz. Ryszard Kotys był wielkim aktorem. Oto niektóre jego role
Strona główna » Quiz. Pamiętasz go z „Kogla-Mogla”? Ryszard Kotys był wszechstronnym aktorem

Quiz. Pamiętasz go z „Kogla-Mogla”? Ryszard Kotys był wszechstronnym aktorem

Ryszard Kotys był znanym i niezwykle szanowanym artystą. Na przestrzeni 65-letniej kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Przypomnijmy sobie niektóre z jego ról. Zapraszamy na quiz.

Ryszard Kotys stworzył wiele niezapomnianych kreacji aktorskich. Wystąpił między innymi w takich filmach jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Sami swoi”, „Wodzirej”, „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta”, a także „Kingsajz”.

Młode pokolenie kojarzy aktora jednak głównie dzięki słynnej roli Mariana Paździocha. Wykreował ją w produkcji „Świat według Kiepskich”. Czy znasz twórczość Kotysa? Sprawdź to i rozwiąż poniższy quiz.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Quiz. Czy znasz twórczość Ryszarda Kotysa?

Ryszard Kotys przyszedł na świat 20 marca 1932 roku w Mniowie, na Kielecczyźnie. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie.

W ciągu swojej 65-letniej kariery aktorskiej Ryszard Kotys nawiązał współpracę z najlepszymi polskimi reżyserami. Wystąpił w produkcjach: Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza, Agnieszki Holland, Krzysztofa Zanussiego, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Piotra Szulkina, Władysława Pasikowskiego, Janusza Morgensterna, Marka Piestraka, Romana Załuskiego, Bogusława Lindy, Marka Lechkiego, Łukasza Palkowskiego oraz Andrzeja Wajdy.

Zobacz także: Quiz. Pamiętasz dowcipy z PRL? Prawdziwy żartowniś zdobędzie 10 punktów!

Ryszard Kotys w ostatnich latach życia znacznie podupadł na zdrowiu. Ze względu na swój zaawansowany wiek wycofał się z gry w filmach i teatrze. Nie odszedł jednak z planu „Świata według Kiepskich”. Co ciekawe, ostatni raz mogliśmy go oglądać w 2020 roku. Wystąpił wówczas w przedostatnim odcinku 33 sezonu serialu. Odszedł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku, w wieku 88 lat.

Zobacz także: Quiz. Pamiętasz serial „Podróż za jeden uśmiech”? Za 10/12 bijemy brawo

Czy pamiętasz role Ryszarda Kotysa?

Przypomnij sobie najciekawsze kreacje aktorskie Ryszarda Kotysa. Czy lubiłeś jego filmowe i serialowe role? 12/12 to ekspercki poziom!

Zobacz także: Quiz. Co wiesz o Elvisie Presleyu? 12/12 to powód do dumy!

Pytanie 1 z 12
"Świat według Kiepskich" przyniósł Ryszardowi Kotysowi największą rozpoznawalność. W serialu wcielił się w postać

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >