Quiz. Irena Kwiatkowska – nie tylko kobieta pracująca. Sprawdź, czy znasz role aktorki i zdobądź przynajmniej 8/10!  - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Quiz. Irena Kwiatkowska – nie tylko kobieta pracująca. Sprawdź, czy znasz role aktorki i zdobądź przynajmniej 8/10! 

Quiz. Irena Kwiatkowska – nie tylko kobieta pracująca. Sprawdź, czy znasz role aktorki i zdobądź przynajmniej 8/10! 

Irena Kwiatkowska to znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także artystka kabaretowa. Na swoim koncie ma wiele kultowych kreacji aktorskich. Sprawdź w naszym quizie, jak dobrze znasz kreowane przez nią postaci!

Zobacz także: Quiz. Kto to śpiewał: Trojanowska czy Ostrowska? 7/10 to obowiązek 

Aktorka na świat przyszła 17 września 1912 roku w Warszawie. W 1935 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Tuż po ukończeniu studiów zaczęła grać w teatrach: Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. Jej rozwijającą się karierę przerwała wojna.

Zobacz także: Quiz. Gwara z czasów PRL-u. Pamiętasz znaczenie tych słów? 9/10 to łatwizna!

Podczas okupacji aktorka imała się różnych prac, podobnie jak kreowana przez nią bohaterka w serialu „Czterdziestolatek”.

Irena Kwiatkowska żołnierka Armii Krajowej

Irena Kwiatkowska mocno zaangażowała się także w działalność Armii Krajowej. Była żołnierką, brała również udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Mimo że nie mogła występować na deskach profesjonalnych teatrów, to miłość do gry sprawiła, że występowała w teatrze powstańczym, który swoje sztuki wystawiał głównie w szpitalach i piwnicach.

Zobacz także: Quiz. Czy znasz piosenki Kabaretu Starszych Panów? 8/10 to obowiązek!

Irena Kwiatkowska, czyli niezapomniana kobieta pracująca

Kwiatkowska na swoim koncie ma ponad 100 ról teatralnych oraz 20 filmowych i telewizyjnych. Bardzo rzadko pojawiała się w serialach, a jedynym reżyserem, któremu udawało się namówić ją do wystąpienia małym ekranie był Jerzy Gruza. Wykreowane przez nią rolę skradły serca widzów i na stałe weszły do kanonów polskiej kinematografii. Artystka przez 65 lat była również spikerką w Polskim Radiu. Sprawdź, czy pamiętasz role aktorki.

Quiz. Irena Kwiatkowska – nie tylko kobieta pracująca. Sprawdź czy znasz role aktorki z zdobądź przynajmniej 8/10!

Pytanie 1 z 10

W serialu Jerzego Gruzy „Wojna domowa” wciela się w rolę:

Następne pytanie >

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >