Quiz. Czy pamiętasz PRL? Mniej niż 7/10 to słabizna - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Quiz. Czy pamiętasz PRL? Mniej niż 7/10 to słabizna

Quiz. Czy pamiętasz PRL? Mniej niż 7/10 to słabizna

Wydaje się, że czasy PRL-u już dawno za nami. Godziny spędzone w kolejkach, masowe aresztowania i wszechobecna cenzura stały się wyłącznie majakiem przeszłości. Jednak ponure lata pod komunistyczną władzą mocno odcisnęły piętno na naszej rzeczywistości. Jak dużo pamiętasz z tego okresu? Przenieś się w czasie i rozwiąż nasz quiz!

Historyczna data powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przypada na 1944 rok. Na przestrzeni ponad czterdziestu lat wzniecano liczne protesty i bojkoty. Niezadowolenie Polaków w znacznej mierze wywoływały pogarszająca się sytuacja ekonomiczna oraz nagminnee łamanie praw obywatelskich.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Apogeum kryzysu datuje się na powstanie „Solidarności„, kiedy to pracownicy Stoczni Gdańskiej (na czele z Lechem Wałęsą) sprzeciwili się rządom komunistycznym. PRL oficjalnie zakończył się 1989 roku. Wówczas w Dzienniku TVP Joanna Szczepkowska oświadczyła: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

Jak żyło się w czasach PRL-u?

Restrykcje przeniknęły nie tylko do gospodarki, ekonomii, ale również na nowo zorganizowały tradycje czy codzienne życie Polaków. Ważnym elementem założeń w czasie PRL-u była idea pracy. Politycy w pełni dali temu wydźwięk w programie edukacyjnym. Już najmłodsi obywatele byli kształceni w ramach nadrzędnej myśli PZRP.

Zobacz także: Marek Perepeczko mógł być kimś innym. Jedna decyzja przyniosła sukces i problemy

W okresie PRL-u produkcje takie jak „Miś” Stanisława Barei oraz serial komediowy „Czterdziestolatek” zmyślnie obeszły cenzurę. Reżyserzy zaprezentowali złożony obraz ówczesnych realiów. Nie bali się ironizować i przedstawiać sceny, które zbliżały się niemal do absurdu. Jak widać kultura, edukacja, a nawet zwykła codzienność nie uchroniły się przed wpływem komunizmu. Czy pamiętasz, jak żyło się w czasie PRL-u? Przekonaj się! Odpowiedz na poniższe dziesięć pytań i zdobądź maksimum punktów.

Quiz. Czy pamiętasz PRL?

Quiz. Czy pamiętasz PRL? Mniej niż 7/10 to słabizna!

Pytanie 1 z 10

Do czego w rzeczywistości odnosi się “Krakowski spleen” Maanamu?

Następne pytanie >

Zobacz także: O tym, kim był Marian Rejewski – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >