Quiz. Co wiesz o modzie z czasów PRL-u? 7/10 to wyzwanie! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Quiz. Co wiesz o modzie z czasów PRL-u? 7/10 to wyzwanie!

Quiz. Co wiesz o modzie z czasów PRL-u? 7/10 to wyzwanie!

Dzisiejsza moda w dużej mierze opiera się na stylizacjach popularnych w czasach PRL-u. Zatacza ona krąg i powracają ulubione trendy z minionych lat. Dziś ubrania te znamy jednak pod zupełnie innymi nazwami. Czy pamiętasz jak nazywały się stroje z poprzednich dekad? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż nasz quiz!

Moda posiada swoisty „wehikuł czasu”, który cofa nas do minionych lat. Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się nasze ulubione fasony i modele ubrań. Wybór jest wprost ogromny, choć tkaniny nie wydają się już tak trwałe, jak kiedyś. Czy pamiętasz, jakie stroje nosiłeś w czasach PRL-u? Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, ile z tych nazw zostało ci w pamięci.

Zobacz także: Quiz. Czy znasz bohaterki polskich seriali? Zgadnij, o kim mowa i zgarnij 8/10!

Moda za czasów PRL-u – lata 40., 50. i 60

Końcówka dekady lat 40. to przede wszystkim moda użytkowa – braki towarowe i powojenne próby odbudowania rzeczywistości odbiły się w znacznym stopniu na strojach. Na ulicach królowały ubrania z „drugiej ręki”, przerabiane lub zszywane z kilku materiałów – nie tylko tych odzieżowych.

W latach 50. na sklepowych półkach brakowało towaru i ubrań. Nie oznaczało to jednak monotonii w strojach. Były to czasy narodzin bikiniarzy. W ich strojach dominowały jaskrawe kolory, połączone ze sobą na zasadzie kontrastu. Na ulicach pojawiały się kobiety ubrane w dżinsowe spodnie i rozkloszowane sukienki ze zwiewną halką.

Lata 60. skupiały się w znacznym stopniu na wygodzie. Zaczęto odchodzić od wysokich obcasów i wzorzystych, kolorowych strojów. Kobiety decydowały się na prostotę – sukienki do kolan i proste, gładkie fasony. Pod koniec dekady popularność zdobyły także szerokie spodnie. Jedynymi dodatkami jakie stosowano, były głębokie kapelusze, apaszki i duże okulary słoneczne.

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz legendarne utwory Krzysztofa Krawczyka? Każdy powinien znać minimum 8/10!

Moda za czasów PRL-u – lata 70. i 80.

W Polsce lata 70. oznaczały w dużej mierze zmiany w stylu życia i czas większego otwarcia się na Zachód. Otwarto sklepy Pewex. Można w nich było nabyć zachodnie kosmetyki i markowe ubrania. W PRL-u kupowało się jednak jedynie to, co było aktualnie w sklepie. Bardziej pomysłowe panie same projektowały i szyły swoje stroje.

Modę PRL lat 80. cechuje przede wszystkim kicz, błyszczące „dżety” i ubiór w stylu disco. Kobiety oszalały na punkcie bufiastych rękawów z poduszkami na ramionach, ramonesek z pagonami i suwakami, masywnych sportowych butów na grubej podeszwie, a także szerokich ubrań „oversize”.

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz role Joanny Trzepiecińskiej? Jeden kadr musi wystarczyć! 7/10 to łatwizna

Quiz. Jak dobrze znasz modę z czasów PRL-u?

Sprawdź swoją pamięć, dotyczącą mody z tej epoki i rozwiąż nasz quiz.

Zobacz także: Quiz. Pamiętasz gry i zabawy z czasów PRL-u? 8/10 to słabizna!

Quiz. Co wiesz o modzie z czasów PRL-u? 7/10 to wyzwanie!

Pytanie 1 z 10

Pepegi to:

Następne pytanie >

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz największe przeboje Skaldów? Wstaw brakujące słowa. 7/10 to wyzwanie!

Zbierz informacje, które pomogą Ci lepiej rozwiązywać QUIZY słuchając Radia Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >