Psy upodabniają się do właścicieli? To udowodnione naukowo!

„Jaki pan, taki kram” – okazuje się, że w tej mądrości ludowej jest wiele prawdy. Naukowcy udowodnili, że psy upodabniają się do swoich właścicieli.

Psy i ich właściciele pod lupą nauki

Eksperyment dotyczący podobieństw właścicieli i ich psów został przeprowadzony w Wiedniu pod kierownictwem dr Iris Schoberl. Naukowcy badali 100 psów oraz ich opiekunów, którym badano tętno, poziom kortyzolu oraz reakcję na stres. U ludzi austriaccy naukowcy przeprowadzili dodatkowo ankiety badające ich wiodące cechy osobowości oraz reakcję na stres. Na podstawie tych badań naukowcy wyciągnęli wiarygodne wnioski.

Wnioski płynące z badań

Dr Iris Schorbel porównując wyniki zwierząt i ludzi stwierdziła, że pies i jego właściciel mają niemal bliźniacze osobowości. Reagują podobnie w tych samych sytuacjach, produkują identyczną ilość hormonu stresu a ich tętno się zrównuje.

Właściciel i jego pies – kto na kogo wpływa?

Austriaccy naukowcy udowodnili, że zachowanie właściciela ma ogromny wpływ na charakter jego psa. Niestety szczególnie szybko czworonogi przejmują zachowania negatywne i agresywne, choć są oczywiście rasy na to bardziej podatne. Pies obserwuje nasze zachowanie, ruchy a nawet mimikę, słucha poziomu i tembru głosu i dostosowuje do tego swoje zachowania. Również nasze stany wewnętrzne mają wpływ na nastrój psa, zwierzęta wyczuwają nasz stres, który im się udziela i zaczynają produkować taką samą ilość kortyzolu. Działa to również w drugą stronę, lecz w dużo mniejszym stopniu – przyjazny i wesoły psiak będzie zbudzał podobne emocje u właściciela, pies agresywny zwiększy nerwowość. Psy są jednymi z bardziej empatycznych zwierząt i niejednokrotnie moglibyśmy się od nich uczyć współodczuwania.

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi