Tort urodzinowy z PRL-u – przepis krok po kroku

Przepis na ten tort pochodzi z czasów, gdy mało kto słyszał w Polsce o mascarpone, a torty najczęściej były ciężkie, maślane. Warto więc było upiec samodzielnie tort urodzinowy w wersji „odchudzonej” i znacznie lżejszej niż klasyczny tort maślany. Warstwy ciasta są z pieczonego biszkoptu, obficie nasączonego ponczem, a krem nabrał lekkości za sprawą dodatku budyniu. 

Krem do tego tortu może być waniliowy, czekoladowy, cytrynowy czy kawowy – smak, który wybierzemy, zależy od naszych upodobań i fantazji. Ja najbardziej lubię tort czekoladowo-waniliowy, więc połowę kremu zostawiam bez dodatków, a do reszty dodaję kakao.

Składniki

Na biszkopt:

  • 5 całych jaj
  • 250 g cukru, najlepiej drobnego do wypieków
  • 250 g mąki pszennej
  • 15 g proszku do pieczenia
  • 1 torebeczka cukru waniliowego
  • szczypta soli

Na krem maślany z budyniem:

  • 400 g miękkiego masła 82% (trzeba je odpowiednio wcześniej wyjąć z lodówki, żeby było w temperaturze pokojowej)
  • 2 torebki niesłodzonego budyniu waniliowego lub śmietankowego
  • 1 szklanka cukru
  • 2 szklanki wody do ugotowania budyniu
  • 1 torebeczka cukru waniliowego
  • kakao (jeśli chcemy mieć krem czekoladowy) – ilość zależy od tego, jak mocno czekoladowy krem lubimy i czy chcemy mieć krem tylko czekoladowy, czy czekoladowy i waniliowy. Do połowy kremu zwykle dodaję 3-4 łyżki kakao

Poncz do nasączenia biszkoptu:

  • ok. pół litra zaparzonej herbaty posłodzonej 4-5 łyżeczkami cukru (herbatę warto zaparzyć wcześniej, np. 2 ekspresówki na pół litra wrzątku, i posłodzić, póki jest gorąca, żeby cukier się całkowicie rozpuścił)
  • ok. 30 ml mocnego alkoholu – brandy, rum, ilość i rodzaj w zależności od preferencji smakowych.

Dodatki do ozdobienia wierzchu boków tortu:

  • np. płatki migdałowe, wiórki czekoladowe, owoce świeże lub kandyzowane itp.
  • ew. 2-3 łyżki kwaśnego dżemu, np. z czarnej porzeczki, do posmarowania dolnego blatu

Sposób przygotowania tortu urodzinowego

Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dalej miksując, dodajemy po łyżce mąkę i proszek do pieczenia. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Delikatnie mieszamy z masą żółtkową.

Tortownicę o średnicy ok. 22 cm smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wylewamy masę do tortownicy wstawiamy do piekarnika nagrzanego do ok. 160-170 st. C i pieczemy ok. 30 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt delikatnie wyjmujemy z tortownicy i zostawiamy do wystygnięcia.

Gotujemy budyń z cukrem, aż uzyskamy bardzo gęstą masę (powinna wyglądać jak bardzo gęsty kisiel). Studzimy.

Przygotowujemy krem do tortu urodzinowego: miksujemy masło na puszystą masę, dodając cukier waniliowy, i po łyżce przestudzonego budyniu. Dzielimy krem na dwie połowy – waniliową zostawiamy, a z pozostałej robimy krem czekoladowy, dodając 3 łyżki kakao i krótko miksując. Próbujemy i ewentualnie dodajemy więcej kakao.

Przyrządzamy poncz: do zimnej, słodkiej herbaty dodajemy po trochu alkohol według smaku.

Kroimy przestudzony biszkopt na blaty – powinny wyjść cztery, ale jeśli nie czujemy się na siłach, możemy pokroić na trzy. Rozkładamy blaty na płaskich talerzach i nasączamy, polewając zimnym ponczem. Najbardziej udany, równy blat wybieramy na najwyższą warstwę naszego tortu urodzinowego.

Delikatnie układamy po kolei nasączone blaty, przekładając raz waniliowym kremem, raz czekoladowym. Najniższy blat najpierw smarujemy cienką warstwą dżemu, a potem kremem. Na koniec smarujemy boki i wierzch kremem i ozdabiamy. Najprościej można np. obsypać całość płatkami migdałowymi albo wiórkami czekoladowymi.

Wstawiamy do lodówki, żeby stężał.

Nie przejmuj się, jeśli tort nie wyjdzie w idealnym kształcie. Nawet jeżeli będzie trochę krzywy i tak będzie pyszny i szybko zniknie.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Co warto wiedzieć o torcie urodzinowym z kremem maślano-budyniowym

Czy krem maślano-budyniowy jest mniej tłusty niż klasyczny krem maślany?

Krem maślano-budyniowy jest znacznie lżejszy niż maślany. Znaczna część masła jest zastąpiona budyniem ugotowanym na wodzie.

Czy dzieci mogą jeść tort z biszkoptem nasączonym ponczem?

Jeśli tort ma być spożywany przez dzieci, można zmniejszyć ilość alkoholu dodanego do ponczu albo w ogóle z niego zrezygnować.

Czy z tego przepisu można zrobić krem kawowy?

Do kremu maślano-budyniowego można dodać dowolne dodatki zamiast kakao - np. kawę do kremu kawowego lub sok z cytryny do cytrynowego.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi