Prawo jazdy zagrożone? Dowiedz się jak kierowcy mogą sprawdzić ile mają punktów karnych

Kierowcy mogą sprawdzić, ile mają punktów karnych na dwa sposoby: na komisariacie i przez internet Fot. Dan Gold/Unsplash

Wyjaśniamy w jaki sposób kierowcy mogą się dowiedzieć ile mają punktów karnych na koncie. Sprawdź, żeby zachować prawo jazdy.

Jeśli zostałeś po raz kolejny ukarany mandatem i nie masz pewności, ile zgromadziłeś punktów karnych, to możesz się tego dowiedzieć na dwa sposoby: przez internet lub na komisariacie policji.

Sprawdzanie przez internet

Aby zdobyć wiedzę na temat ilości zgromadzonych punktów karnych bez konieczności odwiedzania komisariatu, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Jednak aby mieć taką możliwość, trzeba mieć założony profil zaufany. Można sprawdzić tylko swoje punkty karne – nie ma możliwości dowiedzenia się „za kogoś innego”.

Sprawdzanie punktów karnych krok po kroku:

  • Jeśli masz już założony profil zaufany, wejdź na stronę internetową: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne i kliknij przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”;
  • Teraz zostaniesz przeniesiony na stronę profilu zaufanego, gdzie musisz zalogować się na swoje konto;
  • Po zalogowaniu się zostaniesz przeniesiony na serwis OBYWATEL.GOV.PL;
  • Tam od razu zostanie wyświetlona informacja o liczbie punktów karnych. Można ją pobrać w formacie PDF i wydrukować, ale nie będzie to dokument urzędowy i nie ma mocy prawnej i np. sąd nie musi go uznawać jako dowód w sprawie (jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, to dostaniesz je w komisariacie policji).

Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz – na przykład następnego dnia.

Sprawdzanie na komisariacie policji

Tak jak podczas sprawdzania przez internet – można się dowiadywać tylko o swoich własnych punktach karnych, a nie kogoś innego. Na wizytę w komisariacie musisz zabrać dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty lub paszport), a jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych na swoim koncie, to przynieś również potwierdzenie wpłaty lub przelewu.

Udaj się do najbliższego komisariatu z dokumentem i ew. potwierdzeniem wpłaty i zapytaj dyżurnego policjanta o liczbę punktów karnych na swoim koncie.

Może Cię zainteresować:

Zaświadczenie o liczbie punktów karnych – ile kosztuje?

Możesz je uzyskać podczas wizyty w komisariacie. Czasami może się ono przydać, np. w sytuacji gdy pracodawca może tego wymagać jeśli będziesz jeździć służbowym samochodem. Aby je uzyskać, musisz wcześniej zapłacić 17 zł w w urzędzie gminy lub miasta, na terenie której jest komisariat. Możesz zapłacić za to zaświadczenie na dwa sposoby: w kasie urzędu lub przelewem na konto urzędu. Na wizytę w komisariacie weź ze sobą potwierdzenie wpłaty albo potwierdzenie przelewu.

Punkty karne – kiedy znikają?

Ilość punktów karnych na swoim koncie można zmniejszyć na dwa sposoby:

  • znikają one rok od dnia popełnienia naruszenia;
  • po ukończeniu szkolenia pozwalającego zmniejszyć liczbę punktów karnych – o ile przed jego rozpoczęciem masz mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Szkolenia organizowane są przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) i można w nich brać udział nie częściej niż 1 raz na 6 miesięcy. Po ukończeniu szkolenia suma twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Jaki jest limit punktów karnych?

Dozwolony limit to 24 punkty karne. Jednak dla młodych kierowców limit jest mniejszy: maksymalnie mogą oni zgromadzić nie więcej niż 20 punktów – jeśli to ich pierwsze prawo jazdy i posiadają je krócej niż rok.

Punkty karne - jak je sprawdzić i ile można ich mieć na koncie?

Gdzie można sprawdzić, ile mamy punktów karnych?

Można to zrobić na dowolnym komisariacie lub przez internet, na stronie https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne. Aby sprawdzić przez internet, trzeba mieć założony profil zaufany.

Czy można sprawdzić, ile punktów karnych ma ktoś inny?

Nie. Dana osoba może sprawdzić tylko własną liczbę punktów karnych - nie można dowiedzieć się, ile ich posiada inna osoba.

Ile można mieć punktów karnych, by nie stracić prawa jazdy?

Dozwolony limit to 24 punkty karne. Jednak dla młodych kierowców limit jest mniejszy: maksymalnie mogą oni zgromadzić nie więcej niż 20 punktów – jeśli to ich pierwsze prawo jazdy i posiadają je krócej niż rok.

Powiązane

Wyniki Lotto 29.09.2022, czwartek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Najniższa emerytura 2023 – jaka będzie?

„Rolnik szuka żony 9” – co było w odc. 1?