75% osób, które były leczone na oddziałach intensywnej terapii z powodu COVID-19 i pokonały chorobę, doświadcza problemów fizycznych, psychicznych lub poznawczych jeszcze rok po wyleczeniu.
Takie wyniki uzyskali naukowcy z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen. Przeprowadzili wielkoskalowe badanie MONITOR-IC, śledząc za pomocą kwestionariuszy stan zdrowia osób, które przeżyły COVID i były leczone na oddziałach intensywnej terapii. Pacjenci mają być monitorowani do pięciu lat od przyjęcia na OIT.
Jak przeprowadzono badanie
Badanie dotyczące długotrwałych problemów zdrowotnych, opublikowane w czasopiśmie naukowym JAMA, przeprowadzono wśród 246 pacjentów z COVID-19 (176 mężczyzn i 70 kobiet) leczonych na intensywnej terapii w Holandii. Ich średni wiek wynosił 61 lat. W kwestionariuszach zapytano uczestników, jak sobie radzą rok po leczeniu na oddziale intensywnej terapii. To pierwsze na świecie badanie naukowe dotyczące długotrwałych problemów dotykających osób, które przeżyły COVID-19 na OIT. Pacjenci uczestniczący w tym badaniu zostali przyjęci na intensywną terapię podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 między marcem a lipcem 2020 r.
Problemy fizyczne, psychiczne i poznawcze
Badanie to pokazuje, że trzy czwarte osób, które przeżyły COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii, doświadcza problemów rok po leczeniu na OIT. Są to przede wszystkim problemy fizyczne – zgłosiło je ponad dwie trzecie uczestników. Ponad połowa pacjentów (56,1%) odczuwało zmęczenie, a 6,1% osób skarżyło się na słabą kondycję. Najczęściej zgłaszanymi problemami fizycznymi były osłabienie (38,9%), sztywność stawów (26,3%), ból stawów (25,5%), osłabienie mięśni (24,8%), ból mięśni (21,3%) i duszność (20,8%).
Również objawy psychiczne są powszechne – jedna na pięć osób doświadcza uczucia niepokoju lub stresu pourazowego. Objawy lęku zgłosiło 17,9% osób, 18,3% – depresji, a 9,8% objawy zespołu stresu pourazowego. Z kolei co szósty badany miał problemy poznawcze, takie jak trudności z pamięcią lub koncentracją.
Problemy z powrotem do pracy
Problemy te negatywnie wpływają na codzienne życie byłych pacjentów oddziałów intensywnej terapii leczonych z powodu COVID. Ponad połowa z nich wskazuje, że ma problemy związane z pracą z powodu problemów zdrowotnych – skrócili swój czas pracy, nadal przebywają na zwolnieniu lekarskim lub nawet zrezygnowali z pracy.
Naukowcy porównali wyniki uzyskane w ramach MONITOR-IC z niedawnym badaniem przeprowadzonym wśród pacjentów oddziałów intensywnej terapii, ale bez COVID-19. Okazało się, że w obecnym badaniu łącznie 58% osób, które przeżyły leczenie na OIT z COVID-19, zgłosiło problemy z powrotem do pracy, w porównaniu z 43% wśród osób, które przeżyły leczenie na OIT, ale bez COVID-19.
Przeczytaj też:
1 komentarz