Portugalia – 10 miejsc, które trzeba zobaczyć!

Fot. Pixabay.com

Wspaniała architektura, cudowne plaże – to tylko część tego, co odwiedzającym Portugalia ma do zaoferowania. Zobacz 10 miejsc, do których warto się wybrać podczas wyjazdu do tego pięknego kraju.

Portugalia to nie tylko magiczne miasta jak Lizbona czy Porto, które kuszą dźwiękami fado na wąskich, zabytkowych uliczkach. To również kraj małych wiosek rybackich, pysznego jedzenia i wybornego wina. Turyści mogą też liczyć na kontakt z piękną naturą: cudownymi plażami, skalistymi zatoczkami oraz spotkać fantastycznych, przyjaznych ludzi.

Algarve

Ten piękny, południowy region Portugalii jest prawdziwym rajem dla plażowiczów, a turyści mogą podziwiać niesamowite formacje skalne, które często zdają się przeczyć prawom grawitacji. Plaże w Algrarve są piękne i urozmaicone: od pełnych drobnego, białego piasku, po żwirowe i takie, na które można się dostać tylko od strony morza. Tutejsze miasteczka zachwycają architekturą i niepowtarzalnym klimatem.

Aveiro

Piękne miasto, nazywane portugalską Wenecją, ponieważ jest tak samo poprzecinane kanałami, po których kursują długie i bogato zdobione łodzie, zwane moliceiros – służące dawniej do połowów wodorostów. Tętniące życiem uliczki starego miasta są zdobione przepięknymi portugalskimi kafelkami azulejos. Warto odwiedzić też miejscowy targ rybny oraz spróbować miejscowego dania ovos moles. Są to ciastka składające się z żółtek jajek startych z cukrem, ukrytych w słodkim wafelku w kształcie muszelki, ryby lub beczułki.

Cabo da Roca

Odwiedzając Portugalię warto wybrać się na wybrzeże, czyli najdalej na zachód wysunięty kraniec kontynentalnej Europy. Cabo da Roca znajduje się w parku narodowym Sintra-Cascais i jest najczęściej odwiedzanym przylądkiem na półwyspie Iberyjskim. Jego majestatyczne klify wznoszą się nawet na 144 metry nad falami Oceanu Atlantyckiego a o bezpieczeństwo opływających go statków dba dziewiętnastowieczna latarnia morska.

Cabo de São Vicente

Leżący na południowo-zachodnim skraju Portugalii przylądek budzi zachwyt skalistymi klifami, o które rozbijają się fale oceaniczne. Na przestrzeni wieków dochodziło tu do morskich bitew pomiędzy flotami brytyjskimi, francuskimi czy hiszpańskimi. Ponieważ mieszają się tu wody ciepłych i zimnych prądów oceanicznych, marynarze nadali temu półwyspowi nieoficjalną nazwę „Przylądek Ciepłych Gaci”.

Coimbra

To trzecie największe miasto w Portugalii i uważane jest za kolebkę państwowości, przed laty Coimbra była nawet stolicą kraju. Tutaj urodziło się sześciu portugalskich monarchów i tutaj mieści się najstarszy portugalski uniwersytet – założony w 1290 roku Universidade de Coimbra. Zabudowania uniwersyteckie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:

Fatima

Nazwa miasta jest wersją arabskiego imienia Fatima, które nosiła m.in. Fatimah bint Muhammad – córka proroka Islamu Mahometa. W mieście znajduje się słynne sanktuarium – cel pielgrzymek milionów ludzi z całego świata. Tutejsza bazylika została wybudowana dla upamiętnienia objawienia się Matki Boskiej trójce dzieci, którym przekazano tajemnice fatimskie. W figurze Matki Bożej Fatimskiej znajdującej się w sanktuarium umieszczono kulę, która trafiła papieża Jana Pawła II podczas zamachu w 1981 r.

Lizbona

Mało co kojarzy się z Portugalią tak jak tramwaje wspinające się po wąskich uliczkach Lizbony, między starymi domami pokrytymi azulejos. Kursują często i pomagają dostać się do największych atrakcji, ale też same w sobie są celem turystycznych pielgrzymek. Ponieważ stolica kraju znajduje się na stromych wzgórzach, różne jej części są połączone windami (elevatores), ułatwiającymi przemieszanie się.

Warto też udać się do najstarszej dzielnicy miasta, czyli Alfamy i zamku Castelo de São Jorge. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest też łącząca w sobie różne style architektoniczne katedra Sé.

Będąc w Lizbonie nie wypada się też nie wybrać do leżącego na przedmieściach Belém, z którego wypłynęła w świat wyprawa Vasco da Gamy. Słynny odkrywca po śmierci został pochowany w miejscowym Klasztorze Hieronimitów.

Madera

Mimo że z tej wyspy bliżej jest do kontynentalnej Afryki, niż do Europy, warto odwiedzić ten portugalski skrawek lądu na Atlantyku. Chociażby dla wspaniałej, słonecznej pogody oraz cudownych widoków i pięknych kwiatów z całego świata, które doskonale się tu przyjęły.

Miłośnicy górskich wędrówek mogą się wybrać na Pico Ruivo – liczący 1862 m n.p.m. najwyższy szczyt wyspy. Nie brakuje też świetnie oznaczonych szlaków pieszych. A jeśli nie mamy ochoty na większy wysiłek, możemy spróbować wybornych rodzajów miejscowych win.

Porto

Odwiedzając Portugalię warto na dłużej zatrzymać się w Porto i wybrać na tamtejszą cudowną starówkę. Zachwyt wzbudzą też piękny kościół św. Franciszka, miejscowa katedra, jak również słynny dziewiętnastowieczny most Ponte Luís I – prawdziwy symbol miasta.

Miłośnicy dobrego wina muszą się wybrać do dzielnicy Vila Nova de Gaia, gdzie będą mogli skosztować wybornego porto i nauczyć się wiele o jego historii i procesie powstawania.

Sintra

Leżące nieopodal Lizbony niewielkie miasteczko jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znanym obiektem Sintry jest jedyny w swoim rodzaju pałac Pena – dziwaczna, kolorowa i kiczowata budowla, w której trudno doszukać się architektonicznej myśli. Każda wieża jest wzniesiona w innym stylu, zaś w środku nie ma dwóch takich samych komnat – każda jest urządzona inaczej.

Zaglądając do Sintry warto też wybrać się na górujący nad miasteczkiem zamek Maurów, z którego rozciąga się piękna panorama okolicy oraz zachwycać się miejscowymi ogrodami i pałacami.

Wszystko co musisz wiedzieć o Portugalii

Co oznacza słowo "Fatima"?

Fatima to nazwa miasta w Portugalii, w którym znajduje się słynne sanktuarium. Samo słowo jest wersją arabskiego imienia Fatima, które nosiła m.in. Fatimah bint Muhammad - córka proroka Islamu Mahometa.

Co zobaczyć w Lizbonie?

Warto przejechać się uroczymi tramwajami po wąskich uliczkach miasta, podziwiać stare domy pokryte pięknymi kafelkami azulejos oraz wybrać się do pobliskiego Belem.

Z czego słynie Portugalia?

Portugalia słynie z pięknych miast, muzyki fado, wspaniałego jedzenia i owoców morza oraz wybornych win, takich jak porto czy madera.

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?