Portugalia łagodzi obostrzenia COVID dla osób, które otrzymały boostery

Osoby, które otrzymały boostery, nie będą już musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID w portugalskich restauracjach. Fot. Flickr

Rząd Portugalii zapowiedział, że poluzuje obostrzenia związane z pandemią dla osób, które otrzymały dawki przypominające szczepionki przeciwko koronawirusowi, aby zachęcić mieszkańców do przyjmowania boosterów.

Nowe przepisy łagodzące obostrzenia mają wejść w życie już w najbliższy poniedziałek. Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą, nie będą już musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID, aby uczestniczyć w wydarzeniach lub odwiedzać miejsca, w których jest to wymagane.

Osoby, które otrzymały boostery, nie będą musiały izolować się po kontakcie z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa, chyba że zarażona osoba z nimi mieszka. Ci, którzy nie przyjęli jeszcze dawek przypominających, będą nadal musieli izolować się po każdym kontakcie.

90 proc. populacji Portugalii w pełni zaszczepionych, a 30 proc. otrzymało boostery

Portugalia łagodzi swoje obostrzenia, aby zapobiec niedoborom personelu i zakłóceniom w miejscach pracy i szkołach. Kraj boryka się z szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, którym mogą zakażać się także osoby zaszczepione, jednak szczepionki nadal chronią przed ciężką chorobą i śmiercią. Portugalia przeprowadziła jeden z najbardziej udanych programów szczepień w Europie. Według danych Our World In Data 89,65 proc. jej populacji zostało w pełni zaszczepionych, a 90,54 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę. Do tej pory około trzech milionów z nieco ponad 10 milionów mieszkańców Portugalii otrzymało również boostery.

W zeszłym miesiącu, gdy wariant Omikron zaczął się rozprzestrzeniać w Portugalii, ponownie wprowadzono szereg obostrzeń, w tym zamykanie klubów nocnych i barów oraz wymóg przedstawiania negatywnych wyników testów na koronawirusa dla osób korzystających z hoteli i restauracji. Rząd poinformował w czwartek, że bary i kluby mogą zostać ponownie otwarte 14 stycznia.

Wyższe wskaźniki szczepień – mniej hospitalizacji i zgonów

Portugalia zgłosiła w środę 39570, a w czwartek 39074 nowych przypadków koronawirusa – są to najwyższe dzienne liczby zakażeń od czasu pojawienia się Omikronu. Wariant ten odpowiada za ok. 90 proc. nowych przypadków, ale przynajmniej do tej pory nie spowodował przeciążenia szpitali. Także liczby zgonów są znacznie niższe niż w krajach o niższych wskaźnikach szczepień – od 1 do 6 stycznia w sumie na COVID zmarło w Portugalii 99 osób – od 10 do 25 dziennie.

Przeczytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie