Portale randkowe – sprawdź, na co uważać

Fot. Pikist.com

Jak bezpiecznie korzystać z portali randkowych: dowiedz się, czego się wystrzegać i jakich zachowań unikać. Doradzamy, jak bezpiecznie kontaktować się z innymi użytkownikami.

Starając się znaleźć swoją drugą połówkę na portalu randkowym musimy być świadomi, że nie wszyscy użytkownicy mają dobre intencje. Mogą się tam znaleźć osoby, którym wcale nie chodzi o szukanie miłości. Dlatego trzeba wiedzieć, że musimy zachować pewne środki ostrożności przy korzystaniu z portalu randkowego.

Uważaj na swoje dane osobowe

Jeśli poznamy kogoś na portalu randkowym, pamiętajmy, że nie powinniśmy podawać mu od razu swoich prywatnych danych, gdyż jest to osoba zupełnie nam nieznana. Czy jeśli poznamy kogoś na ławce w parku albo podczas spaceru, to podajemy mu numer swojego dowodu osobistego albo adres zamieszkania? Oczywiście, że nie! Dokładnie taka sama zasada obowiązuje w kontaktach przez internet: nie podawaj swoich danych obcym.

Nie spiesz się ze spotkaniem „w realu” – sprawdź drugą osobę

Uważajmy ze zbyt szybkimi spotkaniami, nawet gdy poczujemy, że z daną osobą łączy nas coś więcej. Postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o drugiej osobie, zanim dojdzie do spotkania. Spróbujmy sprawdzić, czy to co nam mówi, jest prawdą i czy faktycznie jest tym, za kogo się podaje.

Można na przykład przyjrzeć się zdjęciu tej osoby – jeśli wygląda jak model lub modelka, to można sprawdzić, czy to zdjęcie… nie zostało skradzione. Można to zrobić bardzo prosto: klikamy prawym klawiszem myszki na tym zdjęciu i klikamy hasło „szukaj obrazu w google”. Jeśli znajdziemy je w ten sposób w internecie, możemy się dowiedzieć, czy mamy do czynienia z oszustem lub oszustką.

Z osobą poznaną na portalu randkowym spotkaj się w miejscu publicznym

Jeśli zdecydujesz się w końcu na spotkanie osoby, z którą po korespondowaniu polubiłaś, to na pierwsze spotkanie wybierz miejsce publiczne, na przykład restaurację lub inne tego typu miejsce – nie organizujmy pierwszej randki w swoim lub – co gorsza – cudzym domu. Warto też poinformować swoich bliskich lub rodzinę, z kim zamierzasz się spotkać i kiedy, a także kiedy chcesz wrócić do domu. Może to i zbyt daleko posunięta ostrożność, ale lebiej dmuchać na zimne.

Portale randkowe: zaufaj swojej intuicji

Jeśli podczas korespondowania z inną osobą wyczujesz, że coś „nie gra” – nie do końca wiesz co, ale czujesz jakiś nieokreślony niepokój – to zaufaj temu swojemu wewnętrznemu głosowi i zerwij znajomość. Nadmiar roztropności jest lepszy od jej niedoboru. Nie ufaj osobom, które naciskają na jak najszybsze spotkanie, albo poganiają cię do podania prywatnych danych, w tym kontaktowych. A już na pewno trzeba unikać osób, które zaczynają być nieuprzejme lub agresywne. Lepiej w takich przypadkach zwolnić i nie dać się zdominować, zaprzestając kontaktu.

Na co uważać

Na jakich ludzi uważać?

Jeśli osoba, z którą się kontaktujesz, robi się zbyt natarczywa i bardzo chce więcej o Tobie wiedzieć jak najwięcej w zbyt krótkim czasie, to sygnał ostrzegawczy.

Gdzie zorganizować pierwszą randkę?

W miejscu publicznym - na pewno nie w swoim domu albo w cudzym mieszkaniu.

Jakich danych nie podawać?

Staraj się unikać podawania swoich prywatnych danych, zwłaszcza numeru PESEL, nie zdradzaj ile masz pieniędzy, nie informuj zbyt szybko, gdzie mieszkasz.

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?