Poranne treningi zwiększają ryzyko zawału serca u mężczyzn z cukrzycą typu 2

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla poprawy stanu zdrowia, zwłaszcza w wypadku osób cierpiących na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2. Jednak z badań naukowców wynika, że w wypadku mężczyzn ważna jest także pora dnia, w której ćwiczą.

W Polsce niemal 3 mln osób cierpi na cukrzycę, z których 90-95% ma postać typu 2 spowodowaną złą dietą i brakiem ruchu. Liczne badania wykazały rolę aktywności fizycznej w poprawie zdrowia u pacjentów z cukrzycą typu 2. Jednak naukowcy donoszą, że pora dnia, w której pacjent ćwiczy, jest bardzo ważna, jeśli chodzi o mężczyzn i zdrowie serca.

Mężczyźni z cukrzycą, którzy ćwiczą rano, są bardziej narażeni na atak serca

Według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda opublikowanych w Diabetes Care mężczyźni z cukrzycą, którzy ćwiczą rano, są bardziej narażeni na atak serca.

„Ogólne przesłanie dla pacjentów jest takie, że powinni ćwiczyć, kiedy tylko mogą, ponieważ regularne ćwiczenia zapewniają znaczne korzyści dla zdrowia. Jednak naukowcy badający skutki aktywności fizycznej powinni wziąć pod uwagę porę dnia jako dodatkowy czynnik. Zauważyliśmy związek między porą dnia, w której wykonuje się ćwiczenia, a zdrowiem sercowo-naczyniowym” – stwierdził autor badania dr. Jingyi Qian z Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard Medical School.

Ponieważ cukrzyca typu 2 jest powiązana z niezdrowym stylem życia, naukowcy przeanalizowali dane ponad 2000 pacjentów, którzy byli również otyli lub mieli nadwagę. Zidentyfikowali związek między czasem ćwiczeń a ryzykiem rozwoju chorób serca.

Jak przeprowadzono badanie

Autorzy badania wykorzystali dane z badania Look AHEAD (Action for Health in Diabetes), które rozpoczęło się w 2001 roku w USA. Monitorowało ono stan zdrowia pacjentów z nadwagą lub otyłością i cukrzycą typu 2. Przez tydzień uczestnicy nosili w pasie akcelerometr, który mierzył czas i rodzaj ich aktywności fizycznej. Naukowcy śledzili czas codziennej umiarkowanej do intensywnej aktywności. Aby ocenić ryzyko wystąpienia u badanych choroby niedokrwiennej serca w ciągu najbliższych czterech lat, wykorzystali algorytm oparty na informacjach o wieku, płci, ciśnieniu krwi, cholesterolu i historii palenia tytoniu.

U kobiet ryzyko choroby wieńcowej nie ma związku z porą ćwiczeń

Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy wykonywali aktywność fizyczną rano, są najbardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej, niezależnie od ilości i intensywności cotygodniowych ćwiczeń. Mężczyźni, którzy byli najbardziej aktywni około południa, mieli niższy poziom sprawności sercowo-oddechowej. U kobiet badacze nie stwierdzili związku między określonym czasem aktywności a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca lub sprawnością krążeniowo-oddechową.

Różnice fizjologiczne zależne od płci mogą pomóc w wyjaśnieniu bardziej widocznych korelacji obserwowanych u mężczyzn, którzy są narażeni na ryzyko choroby wieńcowej we wczesnym okresie życia. Jednak naukowcy twierdzą, że znaczenie mogą mieć również inne czynniki. Nie udało się stwierdzić, dlaczego aktywność w określonej porze dnia może wpływać na stan zdrowia i poziom sprawności.

Naukowcy nie byli również w stanie wyjaśnić różnych rytmów dobowych uczestników. Nie wiadomo, czy dana osoba była „nocną sową”, czy „porannym skowronkiem”. Podczas gdy jogging o godzinie 18 dla jednego uczestnika może być ćwiczeniem wieczornym, inna osoba, która ma skłonność do wstawania później, może uznać tę porę za popołudnie.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi