Pomidory – kto nie powinien ich jeść? » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Pomidory – kto nie powinien ich jeść?

Pomidory fot. Canva

Czy pomidory dla wszystkich są zdrowe? W programie „Szlachetne zdrowie w Radiu Pogoda” Ewa Podolska wyjaśnia, jakie osoby powinny unikać jedzenia pomidorów i dlaczego.

Czy są osoby, które nie powinny jeść pomidorów? Czy dla niektórych mogą one być niewskazane? Jak wyjaśnia Ewa Podolska, na pewno nie są wskazane dla osób, które cierpią na RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową. Poza tym nie powinny ich jeść osoby, które cierpią na nadkwasotę i zgagę, ponieważ zjedzenie pomidora nasila te dolegliwości.

Ze skórką czy bez?

Czy obierasz pomidory ze skórki? Najpewniej nie, bo większość z nas robiąc kanapkę nie obiera ich, tylko kroi na plasterki. Najwyżej sparza, jeśli planuje dodać je do zupy. Jak mówi Ewa Podolska:

„Śmiałam się z osób, które do wszystkiego obierają pomidory: obieram, bo przyklei się skórka. Traktowałam to jako legendę miejską. Ja się z tego śmiałam, ale przeczytałam, że jeżeli rzeczywiście ktoś ma delikatny przewód pokarmowy, to rzeczywiście skórka jest ciężko strawna, no i może wywołać podrażnienie. Poza tym pomidory mogą też uczulać. Dlatego matki karmiące powinny ich unikać” – wyjaśnia.

Na szczęście większość z nas może bez obaw jeść pomidory. Już wcześniej Ewa Podolska wyjaśniała, że zawarty w nich likopen obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty. W dodatku nawet u już chorych osób po długotrwałym przyjmowaniu likopenu wolniej wzrastało stężenie PSA we krwi po leczeniu.

Ponadto pomidory w przetworzonej formie mogą się okazać zdrowsze niż surowe. Wydaje się to paradoksalne, ale w tych pomidorach przetworzonych, które zostały poddane obróbce cieplnej, jest znacznie więcej likopenu niż w pomidorach surowych.

Sprawdź też:

Powiązane

Michał Bajor – aktor, piosenkarz, marzyciel

Trzy lata po śmierci Ewy Demarczyk awanturują się o jej grób. Kolejne osoby zabierają głos

Ogród w czerwcu – jakie prace trzeba wykonać? [PORADNIK]