Pomidory. Jak działa zawarty w nich likopen?

Likopen zawarty w pomidorach nadaje im piękny czerwony kolor. Fot. Flickr

Pomidory swój piękny czerwony kolor zawdzięczają zawartości likopenu. Czy substancja ta dodaje im tylko urody, czy wpływa także na ich wartości zdrowotne? Kto i dlaczego powinien je jadać?

Co to jest likopen

Kto mówi pomidory, ten musi powiedzieć likopen. To on nadaje im ten piękny czerwony kolor. Likopen jest organicznym związkiem chemicznym z rodziny karenotoidów, czyli naturalnych pigmentów występujących u roślin i zwierząt. Organizm człowieka nie potrafi sam go produkować. Musimy go sobie dostarczyć.

Jak działa likopen

Likopen jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że usuwa z organizmu wolne rodniki. Z kolei wolne rodniki są odpowiedzialne za rozwój chorób nowotworowych, a zatem likopen zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Pomidory na raka prostaty

Pomidory i inne produkty zawierające likopen należy szczególnie polecać panom, którzy są w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty, a także tym, u których choroba już wystąpiła. Jest na to dowód, czyli badania przeprowadzone na grupie 48 tysięcy mężczyzn, których zwyczaje żywieniowe obserwowano przez lata. U mężczyzn, którzy jedli 10 lub więcej dań z pomidorów tygodniowo, ryzyko rozwinięcia raka było mniejsze o 34 procent, a u tych jedzących 3-7 dań tylko o 20 procent mniejsze. Wniosek:

Panowie jedzcie pomidory!

Przypuszcza się, że likopen zakłóca działanie androgenów, hormonów biorących udział w przeroście tkanki gruczołu prostaty. Tam, gdzie tradycyjnie spożywa się dużo pomidorów, na przykład we Włoszech, Hiszpanii czy w Meksyku, rak prostaty występuje znacznie rzadziej niż w krajach o znacznie mniejszym ich spożyciu.

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?

1 comment

Czy owoce i warzywa w puszkach są równie zdrowe jak świeże? » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 23 sierpnia 2021 - 20:47
[…] Zdrowie i uroda […]
Dodaj komentarz