Pomidory a nowotwory i choroby serca

Pomidory zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Fot Pixabay

Pomidory mają zbawienny wpływ na zdrowie. Badania potwierdzają, że zawarty w nich likopen zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, a także chroni przed rozwojem chorób serca.

Namawiałam już panów, żeby je jedli, bo zawierają likopen, a ten zapobiega rakowi prostaty. A co dla pań?

Pomidory a rak szyjki macicy

Okazuje się, że likopen powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania raka szyjki macicy. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Illinois, kobiety z wysokim poziomem likopenu we krwi mają 5-krotnie mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w porównaniu z kobietami, u których wykazano niskie stężenie tej substancji.

Pomidory a ryzyko nowotworów

A co obie płcie zawdzięczają pomidorom, a dokładniej zawartemu w nich likopenowi? Przypominam: likopen to naturalny barwnik, występujący w roślinach, pełni ważną funkcję w naszym systemie odpornościowym. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty i szyjki macicy, o czym już mówiłam, ale także na inne nowotwory – raka płuc, układu pokarmowego oraz białaczkę. Przy odpowiednim stężeniu likopen może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajnika i raka wątroby. Dodatkowo ogranicza podziały raka jelita, ostrej białaczki szpikowej, białaczki erytroblastycznej oraz chłoniaka Burkitta.

Likopen a cholesterol

Likopen zawarty w pomidorach także chroni przed rozwojem chorób serca, zmniejszając ryzyko udaru oraz zawału. Ponadto pomaga w usuwaniu tak zwanej złej frakcji cholesterolu LDL z krwi. Potwierdzają to badania brytyjskich uczonych. Badane przez nich osoby przyjmowały likopen w ilości 27 miligramów dziennie w postaci soku pomidorowego, 400 ml przez 3 tygodnie. W efekcie nastąpił u nich spadek poziomu cholesterolu całkowitego o 6 procent, a frakcji LDL o 13 procent. No i co? Czy zdawali sobie państwo sprawę, jakim skarbem jest pomidor?

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?