Polskie piosenki świąteczne [TOP 5]

Polskie piosenki świąteczne/ fot. Rodion Kutsaev unsplash.com

Polskie piosenki świąteczne są pełne radosnego nastroju, a w każdym dźwięku ukryta jest magia świąt. Sprawdź, które z nich lubisz najbardziej.

Coraz bliżej święta. W miastach stanęły rozświetlone choinki, ludzie kupują prezenty, a z głośników coraz częściej słychać piosenki świąteczne. Bez nich nie ma przecież magii Bożego Narodzenia. W radiach królują zwłaszcza anglojęzyczne, bożonarodzeniowe szlagiery. Warto jednak pamiętać, że polskie piosenki świąteczne są równie piękne, nastroje i melodyjne.

Zobaczcie nasze zestawienie najpiękniejszych polskich przebojów bożonarodzeniowych. 

Czerwone gitary “Dzień jeden w roku”

Utwór powstał w 1966 roku. Rok później ukazał się na płycie gramofonowej Czerwone Gitary śpiewają kolędy w wykonaniu zespołu Czerwone Gitary. Natomiast w 1976 roku utwór opublikowano na albumie Dzień jeden w roku. Muzykę do tej pięknej, świeckiej kolędy skomponował Seweryn Krajewski, a za tekst odpowiada Krzysztof Dzikowski. Co ciekawe, w 2001 roku Krajewski przyznał, że to właśnie ta piosenka jest jego ulubioną z utworów, które stworzył.

Skaldowie “Z kopyta kulig rwie”

To chyba najpopularniejszy utwór Skaldów. Skomponował go Andrzej Zieliński do tekstu Andrzeja Bianusza. Po raz pierwszy piosenka świąteczna została nagrana do telewizyjnego filmu „Kulig” (premiera: luty 1968), a rok później znalazła się na trzecim albumie Skaldów, zatytułowanym „Cała jesteś w skowronkach”. 

Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Kasia Stankiewicz “Tak jak śnieg”

Ta przepiękna świąteczna piosenka pochodzi z albumu “Święta, Święta”. Krążek ten ukazał się w 2003 roku z inicjatywy Polskiego Radia. Znajdują się na nim same bożonarodzeniowego utwory. Oprócz Szcześniaka, Badacha i Stankiewicz na płycie zaśpiewali m.in. De Mono, Perfect i Andrzej Piaseczny.

Andrzej Piaseczny, Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach i Andrzej Lampert “Kolęda dwóch serc”

Polska odpowiedź na kultowy, amerykański zimowy przebój “Last Christmas” w wykonaniu zespołu Wham. W rodzimej wersji tej piosenki świątecznej wykorzystano oryginalną melodię, ale cały tekst został napisany po polsku. Tak samo jak oryginał opowiada on historię nieszczęśliwej miłości. Temat mało świąteczny, ale trzeba przyznać, że w nastrój wprowadza. 

Edyta Górniak & Krzysztof Antkowiak – Pada Śnieg

Ta piękna świąteczna piosenka pochodzi z albumu Edyty Górniak zatytułowanej “Dotyk”. Co ciekawe, nie jest to oryginalna wersja tego utworu. “Pada śnieg” ukazał się bowiem na albumie Zakazany owoc Krzysztofa Antkowiaka już w 1989 roku. Natomiast dwa lata później powstała wersja w duecie z Ryszardem Rynkowskim. Należy jednak przyznać, że to właśnie singiel z Edytą Górniak najbardziej przypadł do gustu publiczności. 

Zobacz też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?

1 komentarz

Ed Sheeran i Elton John w świątecznym hicie – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 5 grudnia 2021 - 17:26
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz