Pogoda długoterminowa – kiedy spadnie śnieg?

Fot. Pikist.com

Prognoza pogody na koniec 2020 roku: Czy będzie śnieg tej zimy? Możemy liczyć na białe święta, czy też musimy zapomnieć o lepieniu bałwana? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę.

Rok temu mieliśmy praktycznie bezśnieżną zimę. Białego puchu nie brakowało tylko na południu kraju, a i tam było go mniej, niż zazwyczaj.

Zobacz: Spadł pierwszy tej jesieni śnieg w Tatrach i Karkonoszach

W tym roku, niestety, również musimy się nastawić na cieplejsze święta Bożego Narodzenia, co już powoli zaczyna być normą.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w grudniu w całym kraju miesięczna temperatura będzie wynosić „powyżej normy”. W styczniu 2021 roku również temperatury będą albo „w normie”, albo „powyżej normy”.

Jaka temperatura na jesieni?

Według modelu pogodowego IMGW, w listopadzie w wybranych miastach temperatura będzie wynosić od 2,4 (Białystok) do blisko 6 stopni Celsjusza (Szczecin).

W grudniu temperatura będzie niewiele niższa: od -0,3 stopni (Białystok) do niewiele ponad 3 stopnie (Szczecin).

Przewidywane temperatury w grudniu:

Źródło: IMGW, raport: Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad2020 r.–styczeń 2021 r.

Styczeń też nie będzie tak chłodny, jak powinien być: IMGW prognozuje średnie temperatury na poziomie od -2,8 do +0,4 stopni Celsjusza.

Przewidywane temperatury w styczniu:

Źródło: IMGW, raport: Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad2020 r.–styczeń 2021 r.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Pomimo wysokich temperatur, mamy dobrą wiadomość dla stęsknionych za białym puchem: istnieje możliwość, że opady śniegu na nizinnych terenach kraju jednak się pojawią, i to już na przełomie października i listopada lub nawet w połowie października! Jednak będą to tylko krótkotrwałe, okresowe opady. W kolejnych tygodniach temperatury wzrosną, a śnieg zniknie.

Według wszelkich przewidywań, najzimniejszym miesiącem nadchodzącej zimy będzie luty 2021 roku. Jak podaje portal AccuWeather, w lutym średnia temperatura powietrza spadnie do poniżej zera, a miejscami będzie osiągać -10 stopni Celsjusza. Pod koniec tego miesiąca możliwe będą też opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Jaka może być nadchodząca zima

Czy w grudniu będzie śnieg?

W większości kraju nie. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w grudniu w całym kraju miesięczna temperatura będzie wynosić „powyżej normy”.

Kiedy nadejdą mrozy?

Według przewidywań synoptyków pojawią się w styczniu, a najzimniejszym miesiącem nadchodzącej zimy będzie luty 2021 roku.

Kiedy zima odpuści

Według przewidywań synoptyków zima pojawi się później, luty będzie mroźny, a niskie temperatury mogą się utrzymać nawet do połowy marca.

Powiązane

Wyniki Lotto 27.09.2021, poniedziałek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja]

Sport pomaga pozbyć się młodym chłopcom lęków i depresji – dowodzą naukowcy

Kierowcy ciężarówek dostaną brytyjskie wizy na 3 miesiące