Pnącza do każdego ogrodu - sekrety pielęgnacji [POGODA NA DZIAŁKĘ] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pnącza do każdego ogrodu – sekrety pielęgnacji [POGODA NA DZIAŁKĘ]

Pnącza do każdego ogrodu – sekrety pielęgnacji [POGODA NA DZIAŁKĘ]

Co tydzień na stronie Radia Pogoda pojawi się artykuł, stworzony przez redakcję magazynu „Przepis na ogród”, w którym będą mogli Państwo przeczytać wiele ciekawych informacji dotyczących roślin na działkach, w ogrodach czy w warzywnikach. Dodatkowo w każdy poniedziałek na antenie zadamy pytanie dotyczące danego artykułu. Szansa na zdobycie wspaniałych upominków od Radia Pogoda!

Przycinanie

Konkretne gatunki pnączy często wymagają różnego sposobu pielęgnacji i cięcia.

  • Stymulowanie wzrostu

Pędy skraca się o 1/3, 1/2 lub 2/3 długości, co spowoduje wyrastanie nowych rozgałęzień. zwykle robimy to w ciągu pierwszych trzech lat uprawy.

  • Prześwietlanie

Czasem pnącze jest zbyt gęste, więc trzeba pozbyć się części pędów. Dzięki temu pozostawione rozgałęzienia dostają więcej światła, a ryzyko wystąpienia chorób jest dużo mniejsze. Jest to szczególnie istotne przy pnączach silnie rosnących. Wraz z usuwaniem nadmiernie zagęszczonych pędów warto wyciąć również przyrosty korzeniowe.

  • Odmładzanie

Co 4-5 lat trzeba usuwać kilka najstarszych pędów. Jeśli pnącze źle reaguje na cięcie, odmładzanie można przeprowadzać etapami przez 2-3 lata.

  • Pobudzanie kwitnienia

Niekiedy silne cięcie pozytywnie wpływa na kwitnienie (glicynia, milin, powojnik) i owocowanie roślin (aktinidia).

  • Poprawa kondycji

W tym celu należy usuwać pędy chore, słabe, suche i porażone przez szkodniki. Dodatkowo na kondycję pnączy dobrze wpływa też cięcie prześwietlające.

Wspólne zasady dla pnączy:

• przycinamy je po posadzeniu na wys. 30 cm nad ziemią, aby pobudzić krzewienie,

• rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych skracamy po kwitnieniu, a na pędach tegorocznych wczesną wiosną,

• zawsze usuwamy pędy chore, przemarznięte i porażone.

Chronimy korzenie

W upalne dni pnącza tracą dużo wilgoci, dlatego ich strefę korzeniową warto obsadzić gęstymi roślinami okrywowymi, np. funkią, runianką japońską, bodziszkiem bądź tiarellą. Pnącza rosnące w zasięgu korzeni drzew stale konkurują z nimi o wodę. Rozsypmy pod nimi warstwę żwiru, która po deszczu na dłużej zatrzyma ją w glebie. W ciągu suchych tygodni powinniśmy obficie podlewać rośliny. Pamiętajmy także, że mury i drewniane ściany nagrzewają się w słońcu do 45­-50°C i odbijają ciepło, przez co rośliny mogą doznać oparzeń albo być atakowane przez mszyce. Podpory dla pnączy powinny być więc odsunięte od muru co najmniej na szerokość dłoni, aby zapewnić im lepszą cyrkulację powietrza.

Kiedy sadzić?

Pnącza można sadzić przez cały sezon– od wiosny do jesieni, gdyż w sprzedaży dostępne są głównie sadzonki w pojemni­kach. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka, na leży spulchnić dno dołka, aby korzenie nowo posadzonej rośliny mogły łatwiej przeniknąć do głębszych warstw podłoża. Na stanowi­skach okresowo podmokłych konieczne jest usypanie drenażu w posta ci warstwy żwiru lub piasku. Aby wzbogacić glebę w składniki pokarmowe, trzeba wymieszać wybraną z dołka ziemię z kompostem. Jeżeli gleba jest wyjątkowo żyzna, można zrezygnować z nawożenia. Nadmiar nawozu mógłby nawet zaszkodzić wrażliwym młodym korzeniom.

Jak wspinają się pnącza?

Roślinom mającym korzenie czepne (bluszcz) oraz tym, których wąsy zakończone są przylgami (winobluszcz), odpowiadają całkowicie gładkie ściany. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy tynk nie jest uszkodzony. Zwłaszcza bluszcz pospolity, wnikając korzeniami w wilgotne szczeliny, może je rozsadzić. W ogrodzie pnącza samoczepne mogą wspinać się na drzewa lub maskować stare pnie.

Dobre miejsce to podstawa

Usytuowanie roślin na jednej ze ścian altany lub domu to świetne posunięcie aranżacyjne. Pnącza spełnią tutaj dwojaką rolę. Po pierwsze, staną się wdzięczną, kwitnącą dekoracją, która zyska na wyglądzie wraz z upływem lat, jeśli zadbamy o nią prawidłowo. Po drugie, idealnie spełni funkcję maskującą. Istotne, aby poszczególne gatunki dobierać adekwatnie do ich zapotrzebowania na światło. np. na stanowisku słonecznym sprawdzi się powojnik i wilec,a w cieniu hortensja pnąca.

W każdy letni poniedziałek zapraszamy do konkursu „Pogoda na działkę” po godzinie 18. Słuchaj i wygrywaj wspaniałe nagrody!

Tagi

Zobacz więcej >