Pierwszy film w kosmosie: Rosjanie wystrzelili filmowców na orbitę

Plakat do filmu „Wyzwanie” - pierwszego filmu nakręconego w kosmosie Źródło: Roskosmos/Twitter

Pierwszy film w kosmosie nakręcą Rosjanie. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarła już ekipa filmowa. Dowiedz się więcej na temat filmu.

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała we wtorek o wysłaniu w kosmos rakiety z aktorką, reżyserem i kosmonautą na pokładzie. Wszyscy zadokowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie pozostaną przez niemal dwa tygodnie i w tym czasie nakręcą pierwszy w historii długometrażowy film w całości nakręcony w kosmosie.

Rakieta Sojuz z trzema osobami na pokładzie została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie dokładnie o godzinie 4:55 czasu wschodniego (w Polsce była wówczas godzina 10:55). Załoga po 3 godzinach i 27 minutach lotu dotarła do ISS i zadokowała. Na pokładzie rakiety znaleźli się: kosmonauta Anton Szkaplerow, który pilotował rakietę, reżyser Klim Szipienko oraz aktorka Julia Pieresild. Ich misja potrwa 12 dni, z których 10 spędzą na filmowaniu we wnętrzu stacji kosmicznej.

Chwile grozy podczas dokowania

Kiedy załoga zbliżała się do ISS, okazało się, że automatyczny system dokujący może zawieść, więc rosyjscy kontrolerzy z Ziemi nakazali Szkaplerowowi przycumować ręcznie:

„Zrób to dokładnie tak, jak trenowałeś. Wszystko będzie dobrze” – powiedział kontroler pilotowi. W tym czasie Szipienko i Pieresild filmowali część operacji z pomocą ręcznych kamer.

Kosmiczny film

Kosmiczny film, roboczo nazwany „Wyzwanie”, będzie pierwszą pełnometrażową produkcją filmową w całości nakręconą na orbicie Ziemi. Ma opowiadać historię lekarki granej przez Julię Pieresild, która zostaje dostarczona na stację kosmiczną w celu uratowania życia umierającego kosmonauty – opisała scenariusz filmu rosyjska agencja TASS. Większość wydarzeń ukazanych w filmie ma odbywać się w rosyjskiej części ISS, jednak mała część filmu rozgrywać się będzie również w amerykańskiej części stacji – w tym w kopule, która zapewnia zapierający dech w piersiach panoramiczny widok 360º. Jak poinformowała NASA, podczas filmowania w amerykańskiej sekcji Rosjan będą eskortować amerykańscy astronauci.

Rosjanie w kosmosie

Planowaną przez siebie misję Roskosmos ogłosił oficjalnie po tym jak były zarządca NASA, Jim Bridenstine napisał w maju ubiegłego roku na Twitterze, że Agencja jest podekscytowana możliwością współpracy z gwiazdorem kina, Tomem Cruisem przy nienazwanym jeszcze filmie, który ma być nakręcony na pokładzie stacji kosmicznej. Po tym jak Rosjanie ogłosili swój projekt filmowy, Julia Pieresild została poddana ostremu treningowi. Misja została zatwierdzona po tym jak wyrazili na nia zgodę eksperci z dziedziny medycyny i bezpieczeństwa w połowie września – napisał „New York Times”. Rosjanie chwalą się, że będzie to nie tylko pierwszy film nakręcony na orbicie Ziemi, ale też jednocześnie projekt naukowy i edukacyjny:

„Ten projekt będzie nie tylko namacalnym dowodem że loty kosmiczne stają się coraz bardziej dostępne nie tylko dla profesjonalistów, ale też dla coraz szerszego grona ludzi” – oświadczył Roskosmos. Rosyjska agencja dodała, że przyspieszony trening, jakiemu poddano Peresild i Szipienko w przyszłości zostanie wykorzystany do wysłania w kosmos innych specjalistów, jak na przykład lekarze czy naukowcy.

Roskosmos zapowiedział, że z nakręconego w kosmosie materiału zostanie wykorzystanych od 35 do 40 minut w ostatecznym montażu. W obrazie wystąpią również rosyjscy astronauci Oleg Nowicki i Peter Dubrow, którzy przebywają na ISS od kwietnia.

Peresild i Szipienko mają wrócić na Ziemię 16 października na pokładzie kapsuły Sojuz.

Może Cię zainteresować:

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?