Pierwsze uruchomienie smartfona [Poradnik dla seniora]

Smartfon w rękach seniora Fot. Pixabay

Pierwsze włączenie smartfona dla starszych osób może być wyzwaniem. Dlatego przedstawiamy poradnik wyjaśniający krok po kroku, co robić po raz pierwszy uruchamiając nowy telefon.

Choć niemal każdy ma już własny smartfon, to wciąż pokutuje stereotyp, jakoby starsze osoby nie mogłyby sobie z nim poradzić. W rzeczywistości smartfon może być bardzo przydatny w życiu seniora. Wystarczy tylko postarać się o wybór odpowiedniego urządzenia oraz o to, by umieć wykorzystywać funkcje w telefonie, które mogą się bardzo przydać.

Najlepiej zacząć od opanowania podstaw. Sprawdźmy, jak uruchomić nowy smartfon i tak ustawić jego najważniejsze funkcje, żeby nam służył, zamiast nas irytować swoim skomplikowaniem. Niniejszy poradnik obejmuje wyjaśnienia dla urządzeń z systemem operacyjnym Android (czyli np. smartfony marki Samsung, LG i inne), bo są to najpopularniejsze modele i najprawdopodobniej właśnie takie telefony trafiają do rąk seniorów najczęściej. Warto po raz pierwszy uruchamiać nowy telefon w towarzystwie dziecka lub wnuków, które na pewno nam pomogą i wyjaśnią wątpliwości dotyczące funkcji smartona.

Uruchamianie smartfona i jego konfiguracja

Osoba, która uruchamia smartfon po raz pierwszy po wyjęciu z pudełka, będzie musiała po jego włączeniu ustawić kilka podstawowych funkcji, żeby móc z niego korzystać. Telefon włączamy przytrzymując przycisk z boku urządzenia (najczęściej z prawej strony). Telefon się uruchomi i pojawi się ekran startowy z napisem „Start” albo „Zaczynamy” – dotykamy palcem ten przycisk na ekranie.

W niektórych telefonach zostaniemy teraz poproszeni o określenie, w jakim języku ma działać smartfon. Dotykamy palcem język polski i dotykamy na ekranie przycisku „Dalej” albo „Rozpocznij”.

Teraz będziemy musieli podjąć kilka decyzji. Telefon zapyta nas, czy ma się łączyć z siecią komórkową. W tym przypadku na początku lepiej zostawić opcję „Wyłączony” i kliknąć „Dalej”. Następnie zostaniemy poproszeni o wyrażenie zgody na udostępnianie danych. W tym przypadku zaznaczajmy tylko to, co jest niezbędne (zazwyczaj są to okienka oznaczone gwiazdką) – im mniej będziemy udostępniać własnych danych, tym lepiej. Klikamy „Dalej”.

Łączenie się z internetem przez WiFi

Telefon poprosi nas o ustawienia dotyczące łączenia się z internetem przez WiFi. Jeśli masz w domu telewizję kablową lub odpowiedni abonament telefoniczny, możesz się łączyć przez internet za pomocą WiFi. Jednak najlepiej, żeby ustawienia związane z WiFi pomogła ci wprowadzić osoba, która się na tym zna. Wspólnie wybierzcie właściwą sieć WiFi (będzie kilka do wyboru – trzeba znaleźć własną). Potem wpisujemy hasło do sieci (zazwyczaj dostarcza je operator telefonii komórkowej lub telewizji kablowej). Po wpisaniu hasła telefon połączy się z internetem i zainstaluje najważniejsze aplikacje.

Zostaniemy następnie spytani o przeniesienie kontaktów i danych z poprzedniego telefonu. Jeśli naszym poprzednim urządzeniem był telefon stacjonarny lub telefon komórkowy starego typu, to ignorujemy ten krok i idziemy dalej, dotykając przycisk „Nie kopiuj”. Najpewniej mamy numery telefonów znajomych i rodziny zapisane w notatniku lub kalendarzu i będziemy mogli je wpisać później, jak już wszystko ustawimy.

Konto Google

Teraz telefon poprosi nas o zalogowanie się do konta Google. Jeśli już je mamy (tu pisaliśmy, jak założyć konto na Gmail) to logujemy się i klikamy „Dalej”. Jeśli nie mamy konta, to wybieramy przycisk „Utwórz konto” – podajemy swoje imię i nazwisko (może być wymyślone, tak jak data urodzenia), wybieramy płeć i wymyśloną przez nas nazwę użytkownika. Jeśli wymyślona przez nas nazwa będzie zajęta, musimy wymyślić inną lub lekko ją zmienić. Wymyślamy też hasło. Pamiętajmy, żeby wszystkie te dane do konta zapisywać np. w kalendarzu z numerami telefonów rodziny i znajomych, żeby ich nie zapomnieć. Podajmy też numer telefonu – jeśli kiedyś zapomnimy hasła lub loginu, to dzięki temu odzyskamy dostęp do konta. Następnie musimy zatwierdzić warunki regulaminu i kliknąć przycisk „Utwórz konto”.

Kiedy już wszystkie te nużące czynności będą już za tobą, możesz wyłączyć sieć WiFi: trzymając palec u góry ekranu, zjedź niżej, nie odrywając palca. Z góry ekranu wysunie się niewielkie menu, w którym będzie też przycisk z WiFi. Kliknij go – jeśli przestanie się świecić, to wyłączyłeś sieć i rozłączyłeś się z internetem. Aby schować menu wystarczy dotknąć palcem środkowej części ekranu smartfona.

Teraz już możesz na spokojnie korzystać z funkcji nowego telefonu.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!

3 komentarze

Jan, ale nie ten 19 września 2021 - 14:12
"Telefon się uruchomi i ukarze się ekran startowy"... Byk jak w podstawówce
Internet może pomóc seniorom zachować ostrość myślenia na emeryturze » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 28 września 2021 - 11:57
[…] Technologia […]
Jak powiększyć strony internetowe w przeglądarce Chrome? [WYJAŚNIAMY] – Radio Pogoda – Auto Robot Demo 4 kwietnia 2022 - 09:49
[…] nie tylko dla seniorów.Obecnie większość informacji czerpiemy z internetu. Przed komputerem lub smartfonem spędzamy coraz więcej czasu. Jednak często – zwłaszcza starszym osobom – ciężko jest […]
Dodaj komentarz