Pandemia COVID zmierza do końca dzięki Omikronowi?

Rozprzestrzenianie się Omikronu może zakończyć pandemię COVID. Fot. Gabriella Clare Marino, Unsplash

Według szefa WHO na Europę, trwająca od ponad dwóch lat pandemia koronawirusa wkracza w nową fazę na całym świecie, a szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron daje realną nadzieję na powrót do normalności w nadchodzących miesiącach.

Dwa lata pandemii w Europie

Dwa lata temu, 24 stycznia 2020 r. , we Francji wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Europie. Dr Hans Kluge, dyrektor regionu europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaznaczył, że jest za wcześnie, aby tracić czujność, ale masowa odporność uzyskana dzięki szczepieniom lub poprzez infekcję wariantem Omikron daje realną nadzieję na stabilizację i normalizację. Przypomniał, że w ciągu 732 dni pandemii w regionie odnotowano ok. 1,7 miliona zgonów na z powodu COVID. Oznacza to, że każdego dnia co godzinę umiera 99 osób na koronawirusa.

„Pandemia jeszcze się nie skończyła, ale mam nadzieję, że możemy zakończyć fazę kryzysową w 2022 roku i zająć się innymi zagrożeniami dla zdrowia, które pilnie wymagają uwagi. Wzrosły zaległości i listy oczekujących, podstawowe usługi zdrowotne zostały zakłócone, także prace związane ze zmianami klimatycznymi zostały wstrzymane” – twierdzi dr Kluge.

Region europejski WHO obejmuje nie tylko Unię Europejską. Należą do niego 53 kraje, obejmujące rozległy region geograficzny od Atlantyku po Pacyfik. Omikron rozprzestrzenił się na całym obszarze z zachodu na wschód, do krajów, w których wskaźniki szczepień są niższe niż w Unii Europejskiej.

Omikron to więcej infekcji, ale mniej poważnych

Dr Kluge zwrócił także uwagę, że wprawdzie Omikron wydaje się powodować znacznie mniej poważny przebieg choroby niż Delta, ale nadal obserwujemy szybki wzrost liczby hospitalizacji spowodowany dużą liczbę infekcji. Mniejsza jest także liczba pacjentów przyjmowanych na oddziałach intensywnej terapii, a zgodnie z przewidywaniami większość osób wymagających intensywnej opieki nie jest szczepiona.

„Zbyt wiele osób, które powinny przyjąć szczepionki, pozostaje niezaszczepionych. Pomaga to napędzać transmisję, przedłużając pandemię i zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się nowych wariantów” – ostrzegł.

Przeczytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie