Ozdrowieńcy z COVID-19 mają silniejszą ochronę przez 10 miesięcy – wynika z badań - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ozdrowieńcy z COVID-19 mają silniejszą ochronę przez 10 miesięcy – wynika z badań

Ozdrowieńcy z COVID-19 mają silniejszą ochronę przez 10 miesięcy – wynika z badań

Przeciwciała u ozdrowieńców z domów opieki w dużym stopniu chronią ich przed ponownym zakażeniem COVID-19 – twierdzą brytyjscy naukowcy.

U osób, które przeszły COVID-19 zachodzi niskie prawdopodobieństwo ponownego zachorowania przez co najmniej 10 miesięcy – wynika z badań opublikowanych w czwartek w prestiżowym piśmie „Lancet”.

Jak wyglądało badanie

Brytyjscy naukowcy z University College London przeanalizowali dane od ponad 2 tysięcy pensjonariuszy 100 domów opieki oraz pracowników tych placówek. Mniej więcej u jednej trzeciej pensjonariuszy i pracowników tych domów opieki wykryto przeciwciała na koronawirusa, co sugeruje, że zostali zakażeni.

Z 634 osób zarażonych koronawrusem ponownie zachorowało 4 pensjonariuszy oraz 10 pracowników. 93 pensjonariuszy i 111 pracowników domów opieki nie miało koronawirusa, ale w trakcie badania uzyskało pozytywny wynik testu.

Sprawdź też:

Ochrona przez 10 miesięcy?

Z uzyskanych danych wynika, że u pensjonariuszy, którzy zachorowali na COVID-19 po upływie 10 miesięcy prawdopodobieństwo że ponownie zachorują wyniosło 15%. Wśród personelu pracownicy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu, w 60% byli mniej narażeni na ponowny wynik dodatni od pracowników, którzy wcześniej nie chorowali na koronawirusa.

„To naprawdę dobra wiadomość, że naturalne zarażenie chroni przez ponownym zakażeniem w tym czasie. Ryzyko ponownego zakażenia wydaje się bardzo niskie – uważa szefowa zespołu badaczy, dr Maria Krutikov z University College London.

„Fakt, że wcześniejsze zarażenie COVID-19 daje wysoki poziom ochrony pacjentom domów opieki jest uspokajający, zważywszy na wcześniejsze obawy, że te system immunologiczny tych osób mógłby słabiej reagować, ze względu na ich zaawansowany wiek” – dodaje.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >