Przeciwciała u ozdrowieńców z domów opieki w dużym stopniu chronią ich przed ponownym zakażeniem COVID-19 – twierdzą brytyjscy naukowcy.
U osób, które przeszły COVID-19 zachodzi niskie prawdopodobieństwo ponownego zachorowania przez co najmniej 10 miesięcy – wynika z badań opublikowanych w czwartek w prestiżowym piśmie „Lancet”.
Jak wyglądało badanie
Brytyjscy naukowcy z University College London przeanalizowali dane od ponad 2 tysięcy pensjonariuszy 100 domów opieki oraz pracowników tych placówek. Mniej więcej u jednej trzeciej pensjonariuszy i pracowników tych domów opieki wykryto przeciwciała na koronawirusa, co sugeruje, że zostali zakażeni.
Z 634 osób zarażonych koronawrusem ponownie zachorowało 4 pensjonariuszy oraz 10 pracowników. 93 pensjonariuszy i 111 pracowników domów opieki nie miało koronawirusa, ale w trakcie badania uzyskało pozytywny wynik testu.
Sprawdź też:
Ochrona przez 10 miesięcy?
Z uzyskanych danych wynika, że u pensjonariuszy, którzy zachorowali na COVID-19 po upływie 10 miesięcy prawdopodobieństwo że ponownie zachorują wyniosło 15%. Wśród personelu pracownicy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu, w 60% byli mniej narażeni na ponowny wynik dodatni od pracowników, którzy wcześniej nie chorowali na koronawirusa.
„To naprawdę dobra wiadomość, że naturalne zarażenie chroni przez ponownym zakażeniem w tym czasie. Ryzyko ponownego zakażenia wydaje się bardzo niskie – uważa szefowa zespołu badaczy, dr Maria Krutikov z University College London.
„Fakt, że wcześniejsze zarażenie COVID-19 daje wysoki poziom ochrony pacjentom domów opieki jest uspokajający, zważywszy na wcześniejsze obawy, że te system immunologiczny tych osób mógłby słabiej reagować, ze względu na ich zaawansowany wiek” – dodaje.
Dodaj komentarz