Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie

Ból w stopie nasilający się rano lub po wysiłku? To może być ostroga piętowa. Sprawdź, jakie są jej przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to zmiany zwyrodnieniowe w okolicach kości pięty lub środkowych okolicach stopy. Powstają one w wyniku długotrwałego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, które powoduje odkładanie się dodatkowej tkanki kostnej w okolicach guza piętowego. Ta nadprogramowa tkanka kostna zazwyczaj ma postać ostro zakończonych kolców, stąd nazwa „ostroga piętowa”

Ostroga piętowa – objawy

Długotrwały stan zapalny i tworzące się narośle kostne nie pozostają bez wpływu na komfort życia chorego. Objawem ostrogi piętowej jest ból w okolicach pięty lub tuż przed nią, w okolicach środka stopy. Początkowo ból pojawia się głównie rano oraz po większym wysiłku, z czasem nawet dłuższy odpoczynek nie przynosi ulgi. Chory może utykać, stawia stopy w nieodpowiedni sposób aby uniknąć bólu. Choroba jest łatwa do zdiagnozowania, ale wymaga wizyty u lekarza ortopedy, który potwierdzi diagnozę i zleci odpowiednie leczenie.

Przyczyny powstania ostrogi piętowej

Ta choroba nie jest jeszcze do końca zbadana, ale specjaliści podają kilka przyczyn, które sprzyjają jej rozwojowi. Są nimi:

  • otyłość
  • długotrwała praca w pozycji stojącej
  • nadmierny wysiłek
  • zły rodzaj noszonego obuwia
  • częste chodzenie na wysokich obcasach

Rehabilitacja jest podstawą

Leczenie ostrogi piętowej polega na wcieraniu maści przeciwzapalnych, ale musi to być połączone z rehabilitacją, którą należy wykonywać systematycznie dokładnie według wskazań lekarza. Rehabilitacja to około 10 – 15 zabiegów w gabinecie ortopedycznym, które obejmują wcieranie maści przeciwzapalnych, masaże, a także odpowiednie ćwiczenia. Ćwiczenia należy powtarzać również w domu, robiąc to codziennie przez choćby kilka minut – wtedy przyniosą najlepsze efekty.

Fala uderzeniowa na ostrogę piętową

Czasem lekarz zaleci stosowanie fali uderzeniowej SWT. To stosunkowo „młody” zabieg polegający na emitowaniu do tkanek miękkich fal akustycznych, które mają te tkanki rozbić. Zabieg wykonywany jest aparatem, w którym jest możliwość dostosowania częstotliwości i wielkości fal do schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabieg jest bolesny, choć ból dotyczy tylko chwili uderzenia fali. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę już po 3 wizytach w gabinecie, generalnie pełen cykl leczenia obejmuje 7 do 10 zabiegów.

Operacja jako ostateczność

Stan zapalny utrzymujący się latami, bez odpowiedniego wcześniejszego leczenia może doprowadzić do sytuacji, w której niezbędna będzie operacja ostrogi piętowej. Jest to jednak ostateczność i decyzję o tej inwazyjnej ingerencji lekarz podejmuje dopiero wtedy, gdy wszystkie inne środki zawiodą.

ZOBACZ TEŻ:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Więcej informacji na temat zdrowia usłyszysz w Radiu Pogoda o godzinie 12:30, w programie „Szlachetne zdrowie”

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi