Osteoporoza – cichy złodziej kości

Osteoporoza niesie za sobą bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności. Fot. Flickr

Osteoporoza jest chorobą niebezpieczną, ponieważ rozwija się niepostrzeżenie, można powiedzieć, że podstępnie. Nie boli, nie daje też wyraźnych objawów. Według NFZ ponad półtora miliona osób w Polsce nie wie, że na nią choruje.

Destrukcja układu kostnego

Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości. Złodziejem, ponieważ jej przebieg polega na postępującym ubytku masy kostnej, co prowadzi do nadmiernej kruchości kości. A cichym, ponieważ proces destrukcji układu kostnego postępuje bez specyficznych objawów, w sposób całkowicie bezbolesny.

Objawy osteoporozy

Objawem tej choroby są tak zwane złamania niskoenergetyczne, które mogą być spowodowane lekkim urazem lub powstają na skutek upadku z wysokości własnego ciała. Dopiero złamanie na przykład szyjki kości udowej, kości ramiennej, kości promieniowej czy innych często jest pierwszym zauważalnym objawem choroby. Natomiast pierwsze złamanie oznacza wielokrotny wzrost ryzyka drugiego i kolejnych złamań ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Osteoporoza a ryzyko niepełnosprawności

Osteoporoza jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Zachorowanie na nią oznacza bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności, a dla osób starszych może nawet stanowić zagrożenie życia. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że w Polsce na osteoporozę choruje ok. 2,1 miliona osób, lecz 74 procent pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to to 1,56 miliona osób w naszym kraju nie wie, że choruje na osteoporozę.

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?