Olejek z drzewa herbacianego możemy spotkać także pod nazwą olejek herbaciany. Zobacz, dlaczego warto mieć go w domowej apteczce.
Pozyskuje się go z drzewa herbacianego Melaleuka skrętolistna. Roślina występuje endemicznie w Australii – głównie na północnym wybrzeżu, południowym Queensland oraz w Nowej Południowej Walii. Melaleuka skrętolistna rośnie przeważnie wzdłuż strumieni i na bagnach.
Warto wspomnieć, że – zanim na kontynent dotarli Europejczycy – zdrowotne właściwości liści Melaleuki były wykorzystywane przez rdzenną ludność Australii, Aborygenów. Okładami z liści leczyli oni m.in. różnego rodzaju rany i oparzenia.
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Ma on jasnożółtą barwę oraz intensywny, kamforowy zapach. Jego skład stanowią w większości związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto olejek z drzewa herbacianego zawiera także m.in. monoterpeny, w tym terpinen, cyneol, cymen, diterpeny oraz seskwiterpeny. Generalnie jest to środek używany przede wszystkim do leczenia różnego rodzaju dolegliwości skórnych.
Wykazuje on działanie:
- antyseptyczne
- dezynfekujące
- przeciwzapalne
Ze względu na te właściwości olejek herbaciany stosuje się m.in. do:
- pielęgnacji skóry tłustej i cery trądzikowej
- łagodzenia objawów łupieżu i łuszczycy
- walki z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, m.in. przy opryszczce
- leczenia infekcji grzybiczych, np. grzybicy paznokci
- przyspieszenia gojenie się ran
- pielęgnacji pękających pięt
- zniwelowania nadmiernego pocenia się stóp
- łagodzenia swędzenie po ukąszeniach owadów
- leczenia przeziębienia
Jak stosować?
Olejek z drzewa herbacianego można kupić w aptece, drogerii lub w internecie Najpopularniejszym sposobem na włączenie olejku herbacianego do pielęgnacji lub leczenia jest dodanie kilku kropel do używanych preparatów, np. do szamponu czy kremu. W przypadku np. nadmiernego pocenia się stóp warto moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku.
Ponadto można także stosować inhalacje, jako że olejek herbaciany wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu przeziębień i infekcji. Łagodzi kaszel, przynosi ulgę w katarze i koi dolegliwości związane z zapaleniem zatok czy chorobami gardła. Olejek herbaciany może być używany także do płukania ust, gdyż niweluje nieświeży oddech i kamień nazębny (proporcje do zrobienia płynu: 5-10 kropli na 0,5 szklanki wody). W niektórych przypadkach można go również aplikować bezpośrednio na zmienioną skórę – taki sposób sprawdzi się przy opryszczce, drobnych ranach lub oparzeniach.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też: